1396/06/11

معرفي شهر وارنا

وارنا بعد از سوفيا و پلووديو سومين شهر بزرگ بلغارستان است كه يكي از قديمي ترين شهرهاي اروپاست . وارنا پايتخت دريايي بلغارستان محسوب ميشود كه يكي از مقاصد محبوب گردشگران در فصل تابستان است.
وارنا بعد از سوفيا و پلووديو سومين شهر بزرگ بلغارستان است كه يكي از قديمي ترين شهرهاي اروپاست . وارنا پايتخت دريايي بلغارستان محسوب ميشود كه يكي از مقاصد محبوب گردشگران در فصل تابستان است. وارنا تركيبي از يك شهر بندري، تفرجگاه ساحلي و پايگاه نيروي دريايي است كه گرچه چهره مدرن به خود گرفته است، اما از ميراث تاريخي‌اش به خوبي نگهداري مي‌كند. فرهنگ هاي متعددي در اين شهر با هم آميخته اند از جمله : عهد عتيق، قرون وسطي، دوران احياء ملي گرايي و دوران مدرن. قديمي ترين گنجينه طلاي دنيا متعلق به هزاره چهارم قبل از ميلاد در نزديكي وارنا هنگام حفاري هاي باستان شناسي كشف شد. اين شهر نام كنوني خود وارنا را پس از تشكيل دولت بلغارستان در سال 681 ميلادي بدست آورد.
وارنا سرمايه دريايي و جذاب‌ترين شهر ساحلي درياي سياه است كه هر سال گردشگران زيادي را از نقاط دور جهان به خود جذب مي‌كند شهري است با فرهنگ غني و جاذبه هاي طبيعي بسيار كه آثار باستاني اين شهر براي افرادي كه علاقه ي زيادي به فرهنگ و هنر دارند جذابيت ويژه اي دارد.
مهمترين مكان ديدني وارنا كليساي جامع است كه در مركز شهر قرار دارد . در مركز وارنا بزرگ‌ترين حمام سنتي رومي را خواهيد ديد و در موزه باستان‌شناسي سفري به تاريخ بلغارستان خواهيد داشت . پارك باغ دريايي كه مكان تفريحي با تعدادي پلاژ ، موزه دلفين ها و چندين رستوران است از ديگر مكان هاي ديدني وارنا مي باشد . بلغاريها به اين منطقه MORS KATO GARDINA ( مورس كاتو گرادينا ) و به انگليسي SEA GARDEN مي گويند . وارنا را «مرواريد درياي سياه» مي‌نامند؛ لقبي كه به خاطر تركيب هيجان انگيز دريا، سواحل شني و باغ‌هاي دريايي به اين شهر داده شده است.
بهترين زمان سفر به وارنا
وارنا داراي آب و هواي قاره اي است كه معمولا در تابستان ها دما به 30 درجه سانتيگراد و در زمستان ها به يك درجه سانتي گراد ميرسد. حداكثر دماي اين شهر در ماه اوت است كه به ۳۱ درجه مي‌رسد. از ماه تير تا مهر بهترين زمان براي سفر به وارنا است كه ميتوانيد به راحتي از فضا و ساحل هاي شهر استفاده كنيد . ماه هاي خرداد و آبان هم از جهت گشت و گذار و بازديد از مناطق تاريخي و طبيعي زمان مناسبي براي سفر به وارنا است.
حمل و نقل در وارنا
براي گشت و گذار در وارنا از وسايل مختلفي ميتوانيد استفاده كنيد. اگر در حومه ي وارنا اقامت داريد ميتوانيد از ايستگاه هاي اتوبوس ، اتوبوس برقي و ماشين هاي اجاره اي براي رسيدن به مركز شهر استفاده كنيد. در منطقه ي ساحلي نيز با قدم زدن روي شن هاي طلايي حس وصف ناپذيري را تجربه خواهيد كرد همچنين براي رفتن به سواحل مختلف ميتوانيد از دوچرخه استفاده كنيد. براي استفاده از تاكسي حواستان را جمع كنيد بهتر است كه از هتلي كه در آن اقامت داريد بخواهيد تا از يك شركت معتبر برايتان تاكسي بگيرد و يا اينكه حتما دقت كنيد كه تاكسي متر كار ميكند.
اقامت در وارنا
براي اقامت در وارنا مشكلي نخواهيد داشت البته اگر در high season قصد سفر به وارنا را داريد حتما هتل خود را از قبل رزرو كنيد اين شهر هم پيشنهاد هاي خوبي براي آن دسته از مسافراني كه طالب هتل هاي لوكس هستند دارد و هم براي آن دسته از مسافراني كه ميخواهند هتل ارزانتري داشته باشند.
جشنواره هاي مهم در وارنا
تابستان در وارنا اهميت زيادي دارد در اين فصل تعداد گردشگران افزايش ميابد و گردشگران از همه ي نقاط دنيا براي گذراندن تابستان خود به اين شهر سفر ميكنند به همين دليل است كه اكثر جشنواره هاي وارنا در فصل تابستان برگزار ميشود. قديمي ترين جشنواره اي كه در وارنا برگزار ميشود جشنواره سنتي موسيقي بلغارستان است كه يكي از فستيوال هاي كهن اين هنر در اروپا به شمار ميرود اين جشنواره هر ساله در ماه هاي ژوئن و جولاي برگزار ميشود. جشنواره بين المللي تئاتر از ديگر جشنواره هاي مهم وارنا در فصل تابستان است. اين رويداد كه بزرگ ترين رويداد تئاتر در بلغارستان است هر ساله از اول تا دوازدهم ژوئن برگزار ميشود.
كليساي جامع
كليساي جامع وارنا يكي از مهمترين نقاط ديدني در مركز شهر است كه در قرن 19 ساخته شده است. اين كليسا كه يكي از نمادهاي وارناست نمايش پر زرق و برقي از هنر و فرهنگ مردم اين شهر را در معرض ديد قرار مي‌دهد. نقاشي‌هاي ديواري، شيشه‌هاي رنگ آميزي شده و برج ناقوس از جذابيت‌هاي اين مجموعه است. براي دستيابي به برج ناقوس بايد از راه پله باريك و مارپيچي كه 133 پله دارد عبور كنيد.
از جمله مكان هاي گردشگري كه در سفر به وارنا پيشنهاد ميكنيم كه ديدن كنيد:
  • حمام رومي
  • موزه باستان شناسي
  • موزه قوم نگاري
  • دلفيناريوم
  • باغ دريايي
  • پارك مارتين
  • پارك طبيعي
کلمات کلیدی : وارنا ، مكان ديدني وارنا ، سفر به وارنا ، اقامت در وارنا