معرفي سوغاتي كشور روسيه

در سفر به كشور زيباي روسيه شما ميتوانيد از محصولات متنوع روسي و كالا هاي تزييني و هنري و صنايع دستي بازديد كنيد. در اينجا ما ليستي از چيز هايي را كه به عنوان سوغاتي از سفر به روسيه ميتوانيد براي خانواده و دوستانتان بياوريد جمع آوري كرده ايم :
در سفر به كشور زيباي روسيه شما ميتوانيد از محصولات متنوع روسي و كالا هاي تزييني و هنري و صنايع دستي بازديد كنيد. در اينجا ما ليستي از چيز هايي را كه به عنوان سوغاتي از سفر به روسيه ميتوانيد براي خانواده و دوستانتان بياوريد جمع آوري كرده ايم :
1.ماتروشكا
بهترين، شناخته ترين و محبوب ترين سوغات روسيه، عروسك ماتروشكا است كه مجموعه‌ اي از چند دختر لپ قرمز با شكلي يكسان و اندازه‌هاي متفاوت هستند. اين دختران لباس‌هاي گلدار رنگارنگي پوشيده‌اند و به صورت تو در تو داخل هم قرار ميگيرند. تعداد آنها فرد و از 5 عدد به بالا است. ماتروشكا سمبل زني زيبا در لباس دهقانان روسي است كه روسري زيبايي بر سر دارد. اين عروسك هاي تزييني يكي از صنايع دستي زيبا و سنتي روسي به شمار مي آيد كه مورد توجه اكثر گردشگران قرار مي گيرد كه هميشه نماد فرهنگ روسي بوده اند. از لحاظ معني واژه 'ماتروشكا' به زبان روسي، يك اسم زنانه مي باشد. روس‌ها به اين عروسك‌ها بابوشكا مي‌گويند از نظر قدمت اين عروسك، ميتوان گفت كه براي اولين بار در اواسط قرن 19 ميلادي ساخته شده و به شهرت زيادي رسيد و از آن زمان به عنوان نماد و سوغات روسيه شناخته شد.عروسك ماتروشكا سمبل خانواده، مهرباني و عشق مادر به فرزندانش بوده است. ناگفته نماند كه در شهر هاي مختلف روسيه موزه هايي مملو از ماتروشكا وجود دارند و معروفترين آنها در شهر مسكو، كوچه ليونتيوسكي است.
2.كهربا
روسيه بزرگ ‌ترين معدن كهربا را در دنيا دارد. كهربا صمغ درخت‌هايي است كه سال‌ها زير آب مانده‌اند و كم ‌كم به يك ماده‌ي سخت، شبيه به سنگ تبديل مي‌شوند. 90 درصد از كهرباهاي جهان از ناحيه كالينينگراد Kaliningrad در غرب روسيه به دست مي آيد. روس‌ها معتقدند كهربا علاوه بر زيبايي ظاهري و كاربرد آن در بدليجات، طلا و تزئينات انرژي‌هاي بد را نيز دور مي‌كند. در طول سفر به مسكو يا سن پترزبورگ اين فرصت را داريد كه قطعه اي از اين جواهر كهربايي را به دست آوريد.
3. شال و روسري
توليد شال و روسري در روسيه براي زمان زيادي به صورت سنتي انجام مي‌شد تا اينكه توليد آن صنعتي شد. پاولوو پوساد ، شهر كوچكي است كه فاصله چنداني با مسكو ندارد. كارخانه شال و روسري اين شهر بسيار معروف است اين كارخانه از پايان قرن 18 تأسيس شده و هم اكنون توليدات آن رو به افزايش است.اين روسري‌ها كه طرح‌هاي زيبايي را نيز دارند به عنوان سوغات روسيه در جهان شناخته شده‌اند.
4. خوخلوما
خوخلوما يكي از صنايع دستي روسيه است كه متعلق به قرن 17 ميباشد و مخصوص به ناحيه نووگور) Novogorod ( است. در مرحله ي اول ظرف ها را به تركيب خاصي آغشته ميكنند و در كوره قرار داده تا به رنگ طلايي در بيايند . ظروف خوخلوما طلايي رنگ و چوبي هستند كه با طرح‌هايي مثل گل، شاخه و دانه‌هاي قرمز مزين شده‌اند.
5. جعبه هاي لاكي
يكي از مهم ترين سوغاتي هاي روسيه جعبه هاي لاكي است كه از زيبا ترين صنايع دستي به حساب مي آيد. جعبه هاي چوبي زيبا با طرح ها و اشكال مينياتوري كه بسيار هنرمندانه و زيبا بر اساس داستان هاي قديمي نقاشي شده اند.
6. Gzhel
سراميك هاي گژل يكي از سوغاتي هاي جذاب روسيه است كه در روستاي گژل در حومه ي مسكو توليد مي شود.يكي از ويژگي هاي اين سراميك، طراحي هاي آبي رنگ بر روي پس زمينه اي به رنگ سفيد ميباشد. تعداد زيادي از اين سراميك هاي متنوع و زيبا را در مسكو مي توان يافت.
7. والنكي يا چكمه هاي روسي
والنكي قدمت 1500 ساله دارد و از سمبل هاي روسيه است. چكمه اي از جنس نمد است كه با توجه به آب و هواي سرد سيري در روسيه كاربرد فراواني دارد.والنكي فانتزي با ساق كوتاه و گلدوزي فوق العاده ميتواند سوغاتي خوبي براي خانم ها باشد.
8. شكلات و شيريني روسيه
در روسيه انواع شكلات ها و شيريني هاي خوش مزه را مي توان يافت كه از مشهورترين آنها شركت شكلات سازي آليونكا است كه به عنوان يك شكلات سنتي در روسيه جايگاه ويژه اي دارد.
9. كولوچه سنتي شهر تولا
همانطور كه از اسم اين كولوچه پيداست مرجع آن شهر تولا بوده است. مردم شهر تولا از قديم به مهمان نوازي و چاي خوري بسيار معروف بودند به همين دليل در قرن هفدهم ميلادي به درست كردن اين نوع كولوچه پرداختند. مواد اصلي اين كولوچه عسل و دارچين (پودر زنجبيل و ميخك هم اضافه مي شود) است، داخل اين كولوچه را هم معمولا با شيرعسل يا مارملاد پر مي كنند، در آخر نيز شكر روي كولوچه ها ميريزند. براي خريد اين سوغاتي خوشمزه صد درصد نيازي نيست كه به شهر تولا سفر كنيد اين كولوچه در هر نانوايي يا شيريني سراي مسكو يا هر شهر ديگرروسيه پيدا مي شود. ظاهر اين كولوچه و نوع بسته بندي كنوني آن طوري است كه راحت مي توانيد آن را به عنوان سوغاتي به ايران بياوريد.
از جمله ، سوغاتي هاي ديگر روسيه به موارد زير ميتوان اشاره كرد :
 • خاويار روسيه
 • لعاب
 • اوشانكا(كلاه زمستاني)
 • كلاه بودنووكا
 • شال و روسري پشمي شهراورنبورگ
 • سماور
 • بالالايكا
 • سفال كوباچه اي
 • كليساهاي موزيكال
 • نقاشي روي صنايع دستي چوبي و پارچه
 • صنايع دستي پوستي
 • اسباب بازي هاي چوبي
کلمات کلیدی : سفر به روسيه ، سوغات روسيه ، سفر به مسكو ، سن پترزبورگ ، صنايع دستي روسيه ،