جاذبه های گردش گری گرجستان

آب تنی در میان چشمه ها
آب تنی در میان چشمه ها

شهر تفلیس را با حمام های آبگرم آن می شناسند. نام اصلی تفلیس، تبلیس است که به زبان گرجی، به معنای چشمه آبگرم است. ده ها چشمه آبگرم از تپه ای نزدیک به رودخانه «کورا» می جوشد و مردمان این دیار، سالیان سال از آن برای شست و شو بهره می گیرند. وقتی پای شاه عباس به این دیار باز شد، دستور داد حمام ها را مانند همه حمام های زیبای دوران خود، بر روی چشمه های آبگرم «تبلسیان» بسازند. چندین حمام زیبا با کاشیکاری های دوران صفویه، درهای کنده کاری شده و مناره های کوچک، از یادگارهای شاه عباس است که هنوز هم وجود دارد.براساس افسانه ها، پادشاه «کارتل» که نام قدیمی پادشاه گرجستان است، یعنی «واختانگ گرگاسالی»، به معنی «گرگ سر» در قرن 5 میلادی و به واسطه کشف این چشمه های معدنی، علاقه مند شد شهر جدیدی در اینجا بنا نهد که به واسطه گرم بودن آب چشمه ها، بر این شهر نام «تبیلیسی» به معنای جای گرم نهاده شد.جهانگردان، مورخان و جغرافیدانان معروفی در آثار به جا مانده از خود، در مورد وجود این چشمه ها بسیار سخن گفته اند. از جمله در قرن دهم، جغرافیدان عرب به نام «ابن هیکل» و در قرن هجدهم، جهانگرد معروف ونیزی به نام «مارکوپولو» به این چشمه ها اشاره کرده اند و حتی بعضی از نویسندگان سرشناس، از جمله الکساندر دوما، میخائیل لرمانتوف و الکساندر پوشکین در گرمابه های «آبانتوبانی» استحمام کرده اند.حمام های به جا مانده در محله مذکور و براساس معماری ایرانی، بین قرون 17 و 18 میلادی ساخته شده و در مسیر باغ «بوتانیک» واقع شده اند. این حمام ها در قدیم، نه تنها به منظور درمان، بلکه برای تفرج و برگزاری جشن ها نیز مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه، یکی از بهترین تجربه ها در این محله، گرفتن یک حمام اختصاصی در گرمابه «سامفو» است

ادامه مطلب
ساحل سحر آمیز
ساحل سحر آمیز

مناطق ساحلی گرجستان از دیرباز پذیرای هزاران جهانگرد در هر فصلی از سال بوده است . در دوران شوروی سابق این منطقه از بهترین نقاط تفریحی امپراطوری شوروی شناخته می شد و هنوز آثار مربوط به تفریح گاه های سران کشور شوروی سابق در این مناطق وجود دارد در نزدیکی بندر باتومی منطقه ای قرار دارد به نام اورکی که به آن ساحل، ساحل سحر آمیز یا ساحل مغناطیسی گفته می شود . باور بر این است که شنا کردن در این منطقه و آفتاب گرفتن بر روی شن های ساحلی منجر به درمان بیماریهای شخص می شود. بر اساس تحقیقات دانشگاه اورکی گرجستان ترکیبات ماسه های ساحل این منطقه حاوی مواد معدنی ویژه ای می باشد که اثرات درمانی آن در مورد بیماریهای قلبی ، عروقی و عصبی به اثبات رسیده است. بر اساس این مطالعات تنها دو منطقه در جهان شناخته شده است که چنین خواصی در آن وجود دارد. چند روز استراحت و تفریح در این منطقه میتواند عامل درمان یا پیشگیری از بسیاری بیماریها باشد.کوهستان های گرجستان سرچشمه رودهای متعددی می باشد و عبور رودخانه از شهرها و و روستاهای این کشور سیمای آنها را دیدنی تر ساخته است

ادامه مطلب
گنجینه های  طلایی
گنجینه های طلایی

در تفلیس، تعداد زیادی موزه وجود دارد که تک تک آنها ارزش صرف وقت و بازدید کامل را دارند. موزه ملی گرجستان که در خیابان سوم بولار «روستاولی» واقع شده است، نمایشگاه بسیار پرطرفداری از گنجینه های طلایی عتیقه را به نمایش می گذارد. اگر از دوستداران آثار هنری هستید، بهتر است سری به گالری ملی هنر در خیابان یازدهم بولار روستاولی بزنید. این گالری که در مجاورت کلیسای کاشوتی قرار دارد، محل برگزاری نمایشگاه دائمی شاهکارهای برجسته ترین هنرمندان گرجستانی، از جمله النه آخولدیانی، داویت کاکابادزه و لادوگر گودیاشویلی است.در موزه هنرهای زیبای «شالوا آمیراناشویلی» در خیابان اول بولار به نام «لادو گودیاشویلی»، می توانید مجموعه ای از صنایع دستی و اشیاء عتیقه به جا مانده از عصر مفرغ یا عصر برنز و قرون وسطی را در کنار آثار هنری مدرن قرن بیستم ببینید. بازدید از موزه مردم شناسی که با فاصله ای کم از شهر قدیمی و در نزدیکی دریاچه لاک پشت واقع شده است، خالی از لطف نیست.این موزه که در فضای باز قرار دارد، نمونه هایی از معماری محلی و صنایع دستی همه اقوام گرجستان را به نمایش می گذارد و اگر زمان کافی برای سفر به سراسر گرجستان نداشته باشید، بازدید از این موزه، اطلاعات نسبتا کاملی در مورد این کشور در اختیارتان قرار می دهد. در کنار این موزه، یک رستوران خوب به نام «راچیز اوبانی» قرار دارد که انواع غذاهای محلی لذیذ را سرو می کند.

ادامه مطلب
پیاده روی بر سنگفرش های 100ساله
پیاده روی بر سنگفرش های 100ساله

خیابان «روستاولی» در شهر تفلیس که قبلا خیابان «گلوینی» نامیده می شد، یکی از اصلی ترین خیابان های این شهر است که به احترام شاعر بسیار معروف قرون وسطی، یعنی «شوتا روستاولی» نامگذاری شده است.بسیاری از مراکز مهم دولتی و غیردولتی گرجستان در این خیابان مستقر هستند که از جمله آنها می توان به پارلمان گرجستان، اپرا و باله شهر تفلیس، کلیسای کاشوتی، موزه مردمی و آکادمی تئاتر گرچستان اشاره کرد.خیابان کشی منظم، ساختمان های چندطبقه زیبا و مراکز فرهنگی و هنری، مشخصه های این منطقه زیباست، در حالی که هنوز هم در بسیاری از قسمت های شهر، می توان سنگفرش هایی با بیش از یکصد سال قدمت را مشاهده کرد. حتی پیاده روها همگی سنگفرش است و بر فراز ساختمان های قدیم، تابلوهایی به چشم می خورد که یادگار قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم است. گرجی ها، با همان دقتی که بافت تاریخی و فرهنگی تفلیس را حفظ کرده اند، از پایتخت قدیمی خود، یعنی «متسختا» واقع در 20 کیلومتری تفلیس هم محافظت کرده اند.این شهر کوچک و کم جمعیت، یک موزه زنده و دیدنی است که به ثبت جهانی هم رسیده است. پس از انتقال پایتخت به تفلیس، در خیابان اصلی شهر، هیچ خودرویی حق تردد ندارد و اهالی و گردشگران، محوطه تاریخی شهر را پیاده طی می کنند. کودکان و نوجوانان تفلیس هم با اسکیت و اسکوتر، در کوچه ها بازی می کنند و گردشگران با خیال راحت در خیابان قدم می زنند.

ادامه مطلب
کلیسا سامبا
کلیسا سامبا

سامبا کلیسایی در بخش قدیمی شهر تفلیس، پایتخت گرجستان میباشد که بر روی تپه الیا در منطقه آولاباری بنا شده است. سامبا در زبان گرجی به معنای تثلیث میباشد. این کلیسا مرتفع ترین بنای مذهبی شهر است و محوطه بسیار بزرگی دارد که شکوه و عظمت خاصی را ایجاد کرده است.از جاذبه های گردشگری در طی سفر با تور گورجستان در شهر تفلیس، کلیسایی است به نام سامبا که در محلی مرتفع واقع شده و معنای آن تثلیث می باشد. ویژگی آن علاوه بر سومین کلیسای مرتفع جهان بودن، داشتن گنبد مخروطی است که روی ستونها واقع شده و از جنس طلا می باشد. این کلیسا خود چندین زیر مجموعه دارد و حدودا از 14 کلیسای کوچکتر تشکیل شده است. جنس سنگ بناهای آن مختلف بوده و از مرمر تا موزاییک است.

ادامه مطلب
قلعه ناریکالا
قلعه ناریکالا

ناریکالا (Narikala ) قلعه باستانی مشرف به شهر تفلیس، پایتخت گرجستان، و رودخانه کورا است. قلعه شامل دو بخش احاطه شده با دیواره های بلند واقع در یک تپه شیب دار بین حمام گوگرد و باغ گیاه شناسی تفلیس است . در قسمت پایینی که اخیرا بازسازی شده کلیسای سنت نیکلاس وجود دارد که به تازگی در بین سالهای 1996-1997 ساخته شده است که جایگزینی برایکلیسای قدیمی متعلق به قرن 13 است که در یک آتش سوزی نابود شد. کلیسای جدید به سبک قدیمی و به شکل صلیب ساخته شده و از سه طرف درب دارد. بخش داخلی کلیسا با نقاشیهای دیواری برگرفته از کتاب مقدس و تاریخ گرجستان تزئین شده استقلعه ناریکالارا درشهر تفلیس و بر روی تپه های سنگی به خاطر داشتن موقعیت استراتژیک به منظورکنترل عبور و مرور تنگه و در مسیر اروپا به هند ساخته شده است. این قلعه به عنوان یکی از استحکامات اولیه برای توسعه این شهر بود که البته بعدها اهمیت و جایگاه خود را از دست داد و گرفتار ویرانی شد. تا به امروز بخش های زیادی از قلعه بازسازی شده است به طوریکه قسمت های اصلی باقی مانده از این قلعه مربوط به قرن هشتم می­باشد؛ قابل ذکر است که قدمت برخی از سنگ تراشی ها، مواد و مصالح به کار رفته با آجرهای بعضی قسمت ها متفاوت بوده و البته بخش هایی از ساختمان نیز از سنگ ساخته است. سنگ کاری های این قلعه با ترکیبی از آهک به همراه شن و ماسه ی درشت صورت گرفته، در صورتی که برخی قطعات از آجر و سنگ معدن ساخته شده و همه این ها به دلیل بازسازی های صورت گرفته و تفاوت زمان ساخت آن ها می باشد. قلعه شامل دو بخش با دیواره ای در یک تپه شیب دار بین حمام گوگرد و باغ گیاه شناسی تفلیس واقع است. این قلعه به عنوان آخرین سنگر برای مدافعان شهر خدمت کرده و بخش پایین تر دیوارهای قلعه در نزدیکی رودخانه بسته می شود.

ادامه مطلب
مسجد دو محراب
مسجد دو محراب

یکی از امکان دیدنی در تور گرجستان در شهر تفلیس مسجد دو محراب می باشد که محراب های شیعه و سنی از هم جدا هستند و آنها هر دو قادرند که در آن نماز بخوانند زیرا در گرجستان بر این اعتقاد دارند که جدای از ملیت و دین افراد باید با صلح و آرامش کارهای خود را با هم انجام داده و زندگی کنند. این موارد به قدری در جهان به صورت نادر دیده می شود که تنها مثال آن فقط در همین شهر وجود دارد و به عنوان مسجد دو محرابی است..روایتی حکایت از این دارد که در سال ۱۹۵۸ میلادی و در زمان کمونیسم برای احداث پل متخی بر روی رود کورا مسجد شیعیان تفلیس را که به دستور سلطان صفوی ساخته شده بود، تخریب کردند و پس از تخریب مسجد، شیعیان با مراجعه به مفتی سنی ها از او خواستند که تدبیری بیندیشد که در پیاین تدابیر با موافقت سنی ها این مسجد را با پرده دو قسمت کردند و قسمتی در اختیار شیعیان قرار گرفت و در آن قسمت محراب جدید احداث شد. اکنون این مسجد تنها مسجد دو محرابی در جهان اسلام است.

ادامه مطلب
موزه پول
موزه پول

موزه پول یکی از ارزشمندترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری در شهر تفلیس گرجستان است. فعالیت این موزه برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ در سیستم بانکی دولت اتحادیه جماهیر شوروی صورت گرفت و تا سال ۱۹۸۹ به فعالیت خود ادامه داد؛ بعد از بدست آوردن استقلال، این بنا توسط سیستم بانکی گرجستان در سال ۱۹۹۸ دوباره راه اندازی شده و در سال ۲۰۰۱ توسعه یافت. پول به عنوان یک اثر هنری و اساس استقلال هر کشور است، نماد وحدت، قدرت و رفاه یک ملت در گذشته، حال و آینده می‌باشد و همچنین تاریخ انتشار پول و گردش آن در هر کشور، یک نوع آیینه دقیق و منعکس کننده تاریخ سیاسی و اقتصادی کشور محسوب می‌شود. موزه های متعددی در زمینه پول و سکه وجود دارند و اغلب این موزه ها تنها به شکل مختصری به نمایش چندین نمونه از پول های قدیمی در کنار دیگر نمایشگاه ها پرداخته اند؛ اما همه نمایشگاه های موزه پول بانک ملی گرجستان به پول اختصاص داده شده و انواع پول های تاریخی و کنونی را نمایش می دهد. این موزه، تاریخ صد ساله گردش پول در گرجستان، سکه امپراتوری روم، سکه اشکانیان، سکه ساسانیان، درهم اعراب، نومیسماس (Nomismas ) بیزانس، تامار (Tamar )، پول عثمانی، انواع مختلف سکه های ضرب شده توسط تیمور دوم، سکه دوره صفویه، سکه طلای اروپا، اسکناس و سکه های قدیمی امپراتوری روسیه و بسیاری از سکه ها واسکناس های دنیا را به نمایش می‌گذارد. این مکان که در واقع یک موسسه آموزشی محسوب می‌شود نه تنها سعی در محبوبیت میراث پولی گرجستان دارد بلکه در ارائه کامل اطلاعات از آخرین دستاورد های سکه شناسی و بونیستیکس (Bonistics ) نیز، برای گرجستان و دیگر کشور ها در تلاش است. دو سالن از موزه بانک ملی پول مربوط به تاریخ گرجستان از دوران باستان تا حال حاضر از نظر پول و گردش پول می‌باشد و در واقع انواع سکه و همه ارز هایی که تا کنون در خاک گرجستان توزیع شده به نمایش در می آورد. این نمایشگاه با معرفی ارزش بالای اسمی تترادراخما (Tetradrachma ) از پول کلچیان (Colchian ) باستان شروع می‌شود که یک کپی از سکه منحصر به فرد دیوید اگماشنبلی چهارم (David IV Agmashenebeli ) است و در حال حاضر در موزه بریتانیا نگه داشته می‌شود. موزه پول دارای یک نمایشگاه منحصر به فرد سیستماتیک نمایش پول کاغذی، پس از انقلاب سال ۱۹۱۷ در گرجستان می‌باشد.(پس از آن کشور مستقل گرجستان اعلام کرد که مردم قادر به استفاده کپن از بانک ملیگرجستان هستند) که این کپن در موزه پول به نمایش گذاشته شده است و همچنین همراه با این کپن، اولین پول صادر شده در دولت مستقل گرجستان، لاری (Lari ) در این نمایشگاه نگه داری می‌شود. سالن سوم موزه به پول های مدرن اختصاص یافته که با توجه به موقعیت مکانی قاره های مختلف مرتب شده اند؛ از سکه ها و اسکناس های مدرن و قدیمی جمع آوری شده در این موزه، کتاب و بروشورهایی تهیه و منتشر شده که توسط بانک ملی برای فروش ارائه شده است.

ادامه مطلب
موزه عروسکی
موزه عروسکی

موزه عروسکی تفلیس در سال ۱۹۳۷ با ابتکار عمل به خرج دادن تیناتین تومانیشویلی (Tinatin Tumanishvili)، نویسنده و معلم کودکان تأسیس شد. او در سال ۱۸۹۲ به دنیا آمد و تا سال ۱۹۶۶ خدمات زیادی برای موزه انجام داد و خودش اولین نفری بود که مجموعه ای از قبیل عروسک ها، اسباب بازی ها و یک کتابخانه به موزه اهدا کرد. وی به عنوان منشی در کمیته اسباب بازی کودکان و همچنین در آموزش و پرورش مشغول به کار بود. او بیست کتاب به دو زبان گرجی و روسی برای کودکان و درباره آن ها نوشت. در آن دوره هیچ عروسک گرجستانی در موزه تازه تأسیس وجود نداشت. وی احساس کرد که وجود چندین عروسک و اسباب بازی متناسب با شخصیت ملی و سنت مردم گرجستان، در موزه لازم است؛ بنابراین دستور داد تا چندین هنرمند مردم نگار، به نام های مانانا (Manana)، اکا (Eka) و پتکا (Petka) برای ساخت عروسک های ملی به اطراف گرجستان سفر کنند. کمی بعد شخصی به اسم ایگور فرانگولو (Igor Frangulov) یک اسباب بازی موسیقی دار به اسم «دو رقصنده» ساخته و به موزه اهدا کرد. شخصیت های دیگری به نام های ان.گیلچوسکایا (N. Gilchevskaia)، ای فرانکولف‌ (I. Frangulov)، آر. بگتابگیشویلی (R. Begtabegishvili)، جی.الکساندروف (G. Alexandrov)، ان.انتدز (N. Antadze)، وی میریاناشاویلی (V. Mirianashvili) و دی. چوبابریاChubabriaنیز عروسک های بی نظیری به موزه تقدیم کردند. موزه عروسکی در سال ۱۹۵۸ به کاخ پیشگامان نقل مکان کرد. موزه عروسک تفلیس بیش از ۲۰۰ نمایشگاه از عروسک ها، همچون عروسک ها و اسباب بازی های اروپایی و آمریکایی عتیقه، عروسک های هنری و محلی گرجستانی و انواع اسباب بازی های مکانیکی و صوتی را در خود جای داده است. در این بنا، نمایشگاه های دائمی و دوره ای مانند خیمه شب بازی و استودیوی هنری کودکان برگزار می شود. در سال ۱۹۹۰ در طی حوادثی ۲۴ عدد عروسک هلندی، فرانسوی و سوئیسی از موزه دزدیده شد و به همین دلیل موزه به مدت ۱۵ سال برای بازدید کنندگان بسته شد؛ اما بعد از کمی کشمکش در سال ۲۰۰۸ موزه برای بار دوم فعالیت خود را آغاز کرد. در حال حاضر این موزه حدود ۳ هزار نمایشگاه عروسک از قرن ۱۹ تا قرن ۲۰، از کشور هایی همچون هند، چین، ژاپن و دیگر کشور های اروپایی دارد. بخش قابل توجهی از عروسک های این موزه توسط هنرمندان گرجستانی اهدا شده و همچنین عروسک های پیچیده مکانیکی و صوتی ساخته شده از چوب، عاج، پرسلن (نوعی لایه سرامیکی) و کدو تنبل، با قابلیت تعویض قطعات (مثل کفش، آلات موسیقی و غیره) نیز در این موزه وجود دارد. ازجمله بهترین نمایشگاه های عروسکی موجود در موزه میتوان به بادیه نشین ها، هواپیما در عشق و دختری با گوشواره مرواریدی اشاره کرد.

ادامه مطلب
موزه خودرو
موزه خودرو

موزه خودرو » شهر تفلیس به عنوان یک شهر توریستی در کشور گرجستان سالانه میزبان هزاران گردشگر است. علاوه بر آثار باستانی، مناطق تفریحی، مراکز گردشگری، فروشگاه ها و مراکز خرید، دارای موزه های مختلفی نیز است که می تواند برای گردشگران جذاب باشد. از جمله این موزه ها می توان به موزه خودرو تفلیس اشاره کرد که محلی دارای انواع خودرو های قدیمی و کلاسیک به بهترین مکان برای عاشقان خودرو های کلاسیک و اشیای آنتیک تبدیل شده است. این موزه که یک موزه شخصی است و مالکش فردی به نام رزو چشویلی که یک کلکسیون دار خودرو می باشد و به مدت ۱۸ سال به خرید و جمع آوری خودرو های لوکس می پردازد. آقای چشویلی در سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفت تا این خودرو ها به نمایش عموم دربیاورد. او در حال حاضر به گسترش و توسعه مجموعه ی خود ادامه می دهد. در این موزه ۲۷ اتوموبیل و ۷ موتورسیکلت مربوط به دوران حکومت اتحاد جماهیر شوروی وجود دارد. موزه خودروی تفلیس به عنوان تنها موزه خودرو گرجستان و حتی کل منطقه قفقاز به طور ۲۴ ساعته مورد مراقبت قرار می گیرد. این حقیقت به کشور گرجستان این اجازه را می دهد تا با افتخار و با انگیزه برای جذب علاقه مندان به خودرو های کلاسیک نه تنها از خود کشور بلکه از سرتاسر دنیا تبلیغ کنند. از جمله اهداف این موزه به اشتراک گذاشتن تجربه ها و دانش بازدیدکنندگان درباره خودرو های کلاسیک و افزایش تعداد آن ها در این مجموعه است. یکی دیگر از فعالیت های این موزه اجاره دادن خودرو به علاقه مندان است. برای این منظور هر خودرو بسته به قیمت و ارزشش هزینه مختلفی برای اجاره دارد که آن نیز بسته به تعداد ساعات اجاره متفاوت است؛ به طور مثال یک خودرو معمولی چیزی در حدود ۱۵۰ لاری (واحد پول گرجستان) برای هر ساعت است و برای هر ساعت افزایش، ۵۰ لاری به قیمت مورد پرداخت افزوده می شود به طوری که برای ۶ ساعت اجاره این خودرو باید چیزی در حدود ۵۰۰ لاری پرداخت. خودرو های موجود در این موزه، اتومبیل های مربوط به دورانحکومت شوروی هستند؛ این در شرایطی است که امروزه مردم اجازه استفاده از این خودرو ها در خیابان ها ندارند اما چون قسمتی از تاریخ گرجستان به شمار می روند اجازه نمایش در این موزه به آن ها داده شده است. این خودرو ها به عنوان قسمتی از تاریخ این کشور و سبک زندگی مردم آن دوران برای بازدیدکنندگان بسیار جذاب و دیدنی است. از جمله این اتوموبیل ها می توان به ZIL-۱۱۵ ،ZAZ-۹۶۵ ،Zhigulis-۰۱ و Zhigulis-۰۳ نام برد.خودرو ی زره پوش با نام ZIL-۱۱۵ برای حمل افراد سیاسی مورد استفاده قرار می گرفت. از این خودرو تنها ۱۰۶ عدد در اتحاد جماهیر شوری وجود داشته که یکی از آن ها در موزه خودروی تفلیس نگهداری می شود.موزه خودرو در خیابان قاهره ، شماره ۷۹ سنت ،شهر تفلیس قرار دارد و هر روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب به روی بازدیدکنندگان و علاقه مندان خودرو های لوکس باز است.

ادامه مطلب
آتشکده تفلیس
آتشکده تفلیس

بازدید از آتشکده تفلیس که قدمت آن به دوران ساسانی بر می گردد را از دست ندهید. هر چند که مردم این کشور از قرن چهارم به بعد کم کم به مسیحیت گرایش پیدا کردند ولی چون دین قبلی آنها زرتشتی بوده است بنابراین در این شهر یک آتشکده برای امور عبادی آنها در عصر ساسانیان بنا شده بود که تا به امروز بقایای آن دیده می شود. به طور کلی به دلیل آنکه این کشور از ابتدا مستقل نبوده و در طول تاریخ تخت حاکمیت کشورهای مختلف با ادیان گوناگون بوده است مظاهر مذهبی متنوعی را در میتوان در آن مشاهده کرد. همین سبب افزایش جذب مسافران در تور گرجستان شده است.

ادامه مطلب
آب تنی در میان چشمه ها
آب تنی در میان چشمه ها

شهر تفلیس را با حمام های آبگرم آن می شناسند. نام اصلی تفلیس، تبلیس است که به زبان گرجی، به معنای چشمه آبگرم است. ده ها چشمه آبگرم از تپه ای نزدیک به رودخانه «کورا» می جوشد و مردمان این دیار، سالیان سال از آن برای شست و شو بهره می گیرند. وقتی پای شاه عباس به این دیار باز شد، دستور داد حمام ها را مانند همه حمام های زیبای دوران خود، بر روی چشمه های آبگرم «تبلسیان» بسازند. چندین حمام زیبا با کاشیکاری های دوران صفویه، درهای کنده کاری شده و مناره های کوچک، از یادگارهای شاه عباس است که هنوز هم وجود دارد.براساس افسانه ها، پادشاه «کارتل» که نام قدیمی پادشاه گرجستان است، یعنی «واختانگ گرگاسالی»، به معنی «گرگ سر» در قرن 5 میلادی و به واسطه کشف این چشمه های معدنی، علاقه مند شد شهر جدیدی در اینجا بنا نهد که به واسطه گرم بودن آب چشمه ها، بر این شهر نام «تبیلیسی» به معنای جای گرم نهاده شد.جهانگردان، مورخان و جغرافیدانان معروفی در آثار به جا مانده از خود، در مورد وجود این چشمه ها بسیار سخن گفته اند. از جمله در قرن دهم، جغرافیدان عرب به نام «ابن هیکل» و در قرن هجدهم، جهانگرد معروف ونیزی به نام «مارکوپولو» به این چشمه ها اشاره کرده اند و حتی بعضی از نویسندگان سرشناس، از جمله الکساندر دوما، میخائیل لرمانتوف و الکساندر پوشکین در گرمابه های «آبانتوبانی» استحمام کرده اند.حمام های به جا مانده در محله مذکور و براساس معماری ایرانی، بین قرون 17 و 18 میلادی ساخته شده و در مسیر باغ «بوتانیک» واقع شده اند. این حمام ها در قدیم، نه تنها به منظور درمان، بلکه برای تفرج و برگزاری جشن ها نیز مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه، یکی از بهترین تجربه ها در این محله، گرفتن یک حمام اختصاصی در گرمابه «سامفو» است

ادامه مطلب
ساحل سحر آمیز
ساحل سحر آمیز

مناطق ساحلی گرجستان از دیرباز پذیرای هزاران جهانگرد در هر فصلی از سال بوده است . در دوران شوروی سابق این منطقه از بهترین نقاط تفریحی امپراطوری شوروی شناخته می شد و هنوز آثار مربوط به تفریح گاه های سران کشور شوروی سابق در این مناطق وجود دارد در نزدیکی بندر باتومی منطقه ای قرار دارد به نام اورکی که به آن ساحل، ساحل سحر آمیز یا ساحل مغناطیسی گفته می شود . باور بر این است که شنا کردن در این منطقه و آفتاب گرفتن بر روی شن های ساحلی منجر به درمان بیماریهای شخص می شود. بر اساس تحقیقات دانشگاه اورکی گرجستان ترکیبات ماسه های ساحل این منطقه حاوی مواد معدنی ویژه ای می باشد که اثرات درمانی آن در مورد بیماریهای قلبی ، عروقی و عصبی به اثبات رسیده است. بر اساس این مطالعات تنها دو منطقه در جهان شناخته شده است که چنین خواصی در آن وجود دارد. چند روز استراحت و تفریح در این منطقه میتواند عامل درمان یا پیشگیری از بسیاری بیماریها باشد.کوهستان های گرجستان سرچشمه رودهای متعددی می باشد و عبور رودخانه از شهرها و و روستاهای این کشور سیمای آنها را دیدنی تر ساخته است

ادامه مطلب
گنجینه های  طلایی
گنجینه های طلایی

در تفلیس، تعداد زیادی موزه وجود دارد که تک تک آنها ارزش صرف وقت و بازدید کامل را دارند. موزه ملی گرجستان که در خیابان سوم بولار «روستاولی» واقع شده است، نمایشگاه بسیار پرطرفداری از گنجینه های طلایی عتیقه را به نمایش می گذارد. اگر از دوستداران آثار هنری هستید، بهتر است سری به گالری ملی هنر در خیابان یازدهم بولار روستاولی بزنید. این گالری که در مجاورت کلیسای کاشوتی قرار دارد، محل برگزاری نمایشگاه دائمی شاهکارهای برجسته ترین هنرمندان گرجستانی، از جمله النه آخولدیانی، داویت کاکابادزه و لادوگر گودیاشویلی است.در موزه هنرهای زیبای «شالوا آمیراناشویلی» در خیابان اول بولار به نام «لادو گودیاشویلی»، می توانید مجموعه ای از صنایع دستی و اشیاء عتیقه به جا مانده از عصر مفرغ یا عصر برنز و قرون وسطی را در کنار آثار هنری مدرن قرن بیستم ببینید. بازدید از موزه مردم شناسی که با فاصله ای کم از شهر قدیمی و در نزدیکی دریاچه لاک پشت واقع شده است، خالی از لطف نیست.این موزه که در فضای باز قرار دارد، نمونه هایی از معماری محلی و صنایع دستی همه اقوام گرجستان را به نمایش می گذارد و اگر زمان کافی برای سفر به سراسر گرجستان نداشته باشید، بازدید از این موزه، اطلاعات نسبتا کاملی در مورد این کشور در اختیارتان قرار می دهد. در کنار این موزه، یک رستوران خوب به نام «راچیز اوبانی» قرار دارد که انواع غذاهای محلی لذیذ را سرو می کند.

ادامه مطلب
پیاده روی بر سنگفرش های 100ساله
پیاده روی بر سنگفرش های 100ساله

خیابان «روستاولی» در شهر تفلیس که قبلا خیابان «گلوینی» نامیده می شد، یکی از اصلی ترین خیابان های این شهر است که به احترام شاعر بسیار معروف قرون وسطی، یعنی «شوتا روستاولی» نامگذاری شده است.بسیاری از مراکز مهم دولتی و غیردولتی گرجستان در این خیابان مستقر هستند که از جمله آنها می توان به پارلمان گرجستان، اپرا و باله شهر تفلیس، کلیسای کاشوتی، موزه مردمی و آکادمی تئاتر گرچستان اشاره کرد.خیابان کشی منظم، ساختمان های چندطبقه زیبا و مراکز فرهنگی و هنری، مشخصه های این منطقه زیباست، در حالی که هنوز هم در بسیاری از قسمت های شهر، می توان سنگفرش هایی با بیش از یکصد سال قدمت را مشاهده کرد. حتی پیاده روها همگی سنگفرش است و بر فراز ساختمان های قدیم، تابلوهایی به چشم می خورد که یادگار قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم است. گرجی ها، با همان دقتی که بافت تاریخی و فرهنگی تفلیس را حفظ کرده اند، از پایتخت قدیمی خود، یعنی «متسختا» واقع در 20 کیلومتری تفلیس هم محافظت کرده اند.این شهر کوچک و کم جمعیت، یک موزه زنده و دیدنی است که به ثبت جهانی هم رسیده است. پس از انتقال پایتخت به تفلیس، در خیابان اصلی شهر، هیچ خودرویی حق تردد ندارد و اهالی و گردشگران، محوطه تاریخی شهر را پیاده طی می کنند. کودکان و نوجوانان تفلیس هم با اسکیت و اسکوتر، در کوچه ها بازی می کنند و گردشگران با خیال راحت در خیابان قدم می زنند.

ادامه مطلب
کلیسا سامبا
کلیسا سامبا

سامبا کلیسایی در بخش قدیمی شهر تفلیس، پایتخت گرجستان میباشد که بر روی تپه الیا در منطقه آولاباری بنا شده است. سامبا در زبان گرجی به معنای تثلیث میباشد. این کلیسا مرتفع ترین بنای مذهبی شهر است و محوطه بسیار بزرگی دارد که شکوه و عظمت خاصی را ایجاد کرده است.از جاذبه های گردشگری در طی سفر با تور گورجستان در شهر تفلیس، کلیسایی است به نام سامبا که در محلی مرتفع واقع شده و معنای آن تثلیث می باشد. ویژگی آن علاوه بر سومین کلیسای مرتفع جهان بودن، داشتن گنبد مخروطی است که روی ستونها واقع شده و از جنس طلا می باشد. این کلیسا خود چندین زیر مجموعه دارد و حدودا از 14 کلیسای کوچکتر تشکیل شده است. جنس سنگ بناهای آن مختلف بوده و از مرمر تا موزاییک است.

ادامه مطلب
قلعه ناریکالا
قلعه ناریکالا

ناریکالا (Narikala ) قلعه باستانی مشرف به شهر تفلیس، پایتخت گرجستان، و رودخانه کورا است. قلعه شامل دو بخش احاطه شده با دیواره های بلند واقع در یک تپه شیب دار بین حمام گوگرد و باغ گیاه شناسی تفلیس است . در قسمت پایینی که اخیرا بازسازی شده کلیسای سنت نیکلاس وجود دارد که به تازگی در بین سالهای 1996-1997 ساخته شده است که جایگزینی برایکلیسای قدیمی متعلق به قرن 13 است که در یک آتش سوزی نابود شد. کلیسای جدید به سبک قدیمی و به شکل صلیب ساخته شده و از سه طرف درب دارد. بخش داخلی کلیسا با نقاشیهای دیواری برگرفته از کتاب مقدس و تاریخ گرجستان تزئین شده استقلعه ناریکالارا درشهر تفلیس و بر روی تپه های سنگی به خاطر داشتن موقعیت استراتژیک به منظورکنترل عبور و مرور تنگه و در مسیر اروپا به هند ساخته شده است. این قلعه به عنوان یکی از استحکامات اولیه برای توسعه این شهر بود که البته بعدها اهمیت و جایگاه خود را از دست داد و گرفتار ویرانی شد. تا به امروز بخش های زیادی از قلعه بازسازی شده است به طوریکه قسمت های اصلی باقی مانده از این قلعه مربوط به قرن هشتم می­باشد؛ قابل ذکر است که قدمت برخی از سنگ تراشی ها، مواد و مصالح به کار رفته با آجرهای بعضی قسمت ها متفاوت بوده و البته بخش هایی از ساختمان نیز از سنگ ساخته است. سنگ کاری های این قلعه با ترکیبی از آهک به همراه شن و ماسه ی درشت صورت گرفته، در صورتی که برخی قطعات از آجر و سنگ معدن ساخته شده و همه این ها به دلیل بازسازی های صورت گرفته و تفاوت زمان ساخت آن ها می باشد. قلعه شامل دو بخش با دیواره ای در یک تپه شیب دار بین حمام گوگرد و باغ گیاه شناسی تفلیس واقع است. این قلعه به عنوان آخرین سنگر برای مدافعان شهر خدمت کرده و بخش پایین تر دیوارهای قلعه در نزدیکی رودخانه بسته می شود.

ادامه مطلب
مسجد دو محراب
مسجد دو محراب

یکی از امکان دیدنی در تور گرجستان در شهر تفلیس مسجد دو محراب می باشد که محراب های شیعه و سنی از هم جدا هستند و آنها هر دو قادرند که در آن نماز بخوانند زیرا در گرجستان بر این اعتقاد دارند که جدای از ملیت و دین افراد باید با صلح و آرامش کارهای خود را با هم انجام داده و زندگی کنند. این موارد به قدری در جهان به صورت نادر دیده می شود که تنها مثال آن فقط در همین شهر وجود دارد و به عنوان مسجد دو محرابی است..روایتی حکایت از این دارد که در سال ۱۹۵۸ میلادی و در زمان کمونیسم برای احداث پل متخی بر روی رود کورا مسجد شیعیان تفلیس را که به دستور سلطان صفوی ساخته شده بود، تخریب کردند و پس از تخریب مسجد، شیعیان با مراجعه به مفتی سنی ها از او خواستند که تدبیری بیندیشد که در پیاین تدابیر با موافقت سنی ها این مسجد را با پرده دو قسمت کردند و قسمتی در اختیار شیعیان قرار گرفت و در آن قسمت محراب جدید احداث شد. اکنون این مسجد تنها مسجد دو محرابی در جهان اسلام است.

ادامه مطلب
آتشکده تفلیس
آتشکده تفلیس

بازدید از آتشکده تفلیس که قدمت آن به دوران ساسانی بر می گردد را از دست ندهید. هر چند که مردم این کشور از قرن چهارم به بعد کم کم به مسیحیت گرایش پیدا کردند ولی چون دین قبلی آنها زرتشتی بوده است بنابراین در این شهر یک آتشکده برای امور عبادی آنها در عصر ساسانیان بنا شده بود که تا به امروز بقایای آن دیده می شود. به طور کلی به دلیل آنکه این کشور از ابتدا مستقل نبوده و در طول تاریخ تخت حاکمیت کشورهای مختلف با ادیان گوناگون بوده است مظاهر مذهبی متنوعی را در میتوان در آن مشاهده کرد. همین سبب افزایش جذب مسافران در تور گرجستان شده است.

ادامه مطلب
موزه پول
موزه پول

موزه پول یکی از ارزشمندترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری در شهر تفلیس گرجستان است. فعالیت این موزه برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ در سیستم بانکی دولت اتحادیه جماهیر شوروی صورت گرفت و تا سال ۱۹۸۹ به فعالیت خود ادامه داد؛ بعد از بدست آوردن استقلال، این بنا توسط سیستم بانکی گرجستان در سال ۱۹۹۸ دوباره راه اندازی شده و در سال ۲۰۰۱ توسعه یافت. پول به عنوان یک اثر هنری و اساس استقلال هر کشور است، نماد وحدت، قدرت و رفاه یک ملت در گذشته، حال و آینده می‌باشد و همچنین تاریخ انتشار پول و گردش آن در هر کشور، یک نوع آیینه دقیق و منعکس کننده تاریخ سیاسی و اقتصادی کشور محسوب می‌شود. موزه های متعددی در زمینه پول و سکه وجود دارند و اغلب این موزه ها تنها به شکل مختصری به نمایش چندین نمونه از پول های قدیمی در کنار دیگر نمایشگاه ها پرداخته اند؛ اما همه نمایشگاه های موزه پول بانک ملی گرجستان به پول اختصاص داده شده و انواع پول های تاریخی و کنونی را نمایش می دهد. این موزه، تاریخ صد ساله گردش پول در گرجستان، سکه امپراتوری روم، سکه اشکانیان، سکه ساسانیان، درهم اعراب، نومیسماس (Nomismas ) بیزانس، تامار (Tamar )، پول عثمانی، انواع مختلف سکه های ضرب شده توسط تیمور دوم، سکه دوره صفویه، سکه طلای اروپا، اسکناس و سکه های قدیمی امپراتوری روسیه و بسیاری از سکه ها واسکناس های دنیا را به نمایش می‌گذارد. این مکان که در واقع یک موسسه آموزشی محسوب می‌شود نه تنها سعی در محبوبیت میراث پولی گرجستان دارد بلکه در ارائه کامل اطلاعات از آخرین دستاورد های سکه شناسی و بونیستیکس (Bonistics ) نیز، برای گرجستان و دیگر کشور ها در تلاش است. دو سالن از موزه بانک ملی پول مربوط به تاریخ گرجستان از دوران باستان تا حال حاضر از نظر پول و گردش پول می‌باشد و در واقع انواع سکه و همه ارز هایی که تا کنون در خاک گرجستان توزیع شده به نمایش در می آورد. این نمایشگاه با معرفی ارزش بالای اسمی تترادراخما (Tetradrachma ) از پول کلچیان (Colchian ) باستان شروع می‌شود که یک کپی از سکه منحصر به فرد دیوید اگماشنبلی چهارم (David IV Agmashenebeli ) است و در حال حاضر در موزه بریتانیا نگه داشته می‌شود. موزه پول دارای یک نمایشگاه منحصر به فرد سیستماتیک نمایش پول کاغذی، پس از انقلاب سال ۱۹۱۷ در گرجستان می‌باشد.(پس از آن کشور مستقل گرجستان اعلام کرد که مردم قادر به استفاده کپن از بانک ملیگرجستان هستند) که این کپن در موزه پول به نمایش گذاشته شده است و همچنین همراه با این کپن، اولین پول صادر شده در دولت مستقل گرجستان، لاری (Lari ) در این نمایشگاه نگه داری می‌شود. سالن سوم موزه به پول های مدرن اختصاص یافته که با توجه به موقعیت مکانی قاره های مختلف مرتب شده اند؛ از سکه ها و اسکناس های مدرن و قدیمی جمع آوری شده در این موزه، کتاب و بروشورهایی تهیه و منتشر شده که توسط بانک ملی برای فروش ارائه شده است.

ادامه مطلب
موزه عروسکی
موزه عروسکی

موزه عروسکی تفلیس در سال ۱۹۳۷ با ابتکار عمل به خرج دادن تیناتین تومانیشویلی (Tinatin Tumanishvili)، نویسنده و معلم کودکان تأسیس شد. او در سال ۱۸۹۲ به دنیا آمد و تا سال ۱۹۶۶ خدمات زیادی برای موزه انجام داد و خودش اولین نفری بود که مجموعه ای از قبیل عروسک ها، اسباب بازی ها و یک کتابخانه به موزه اهدا کرد. وی به عنوان منشی در کمیته اسباب بازی کودکان و همچنین در آموزش و پرورش مشغول به کار بود. او بیست کتاب به دو زبان گرجی و روسی برای کودکان و درباره آن ها نوشت. در آن دوره هیچ عروسک گرجستانی در موزه تازه تأسیس وجود نداشت. وی احساس کرد که وجود چندین عروسک و اسباب بازی متناسب با شخصیت ملی و سنت مردم گرجستان، در موزه لازم است؛ بنابراین دستور داد تا چندین هنرمند مردم نگار، به نام های مانانا (Manana)، اکا (Eka) و پتکا (Petka) برای ساخت عروسک های ملی به اطراف گرجستان سفر کنند. کمی بعد شخصی به اسم ایگور فرانگولو (Igor Frangulov) یک اسباب بازی موسیقی دار به اسم «دو رقصنده» ساخته و به موزه اهدا کرد. شخصیت های دیگری به نام های ان.گیلچوسکایا (N. Gilchevskaia)، ای فرانکولف‌ (I. Frangulov)، آر. بگتابگیشویلی (R. Begtabegishvili)، جی.الکساندروف (G. Alexandrov)، ان.انتدز (N. Antadze)، وی میریاناشاویلی (V. Mirianashvili) و دی. چوبابریاChubabriaنیز عروسک های بی نظیری به موزه تقدیم کردند. موزه عروسکی در سال ۱۹۵۸ به کاخ پیشگامان نقل مکان کرد. موزه عروسک تفلیس بیش از ۲۰۰ نمایشگاه از عروسک ها، همچون عروسک ها و اسباب بازی های اروپایی و آمریکایی عتیقه، عروسک های هنری و محلی گرجستانی و انواع اسباب بازی های مکانیکی و صوتی را در خود جای داده است. در این بنا، نمایشگاه های دائمی و دوره ای مانند خیمه شب بازی و استودیوی هنری کودکان برگزار می شود. در سال ۱۹۹۰ در طی حوادثی ۲۴ عدد عروسک هلندی، فرانسوی و سوئیسی از موزه دزدیده شد و به همین دلیل موزه به مدت ۱۵ سال برای بازدید کنندگان بسته شد؛ اما بعد از کمی کشمکش در سال ۲۰۰۸ موزه برای بار دوم فعالیت خود را آغاز کرد. در حال حاضر این موزه حدود ۳ هزار نمایشگاه عروسک از قرن ۱۹ تا قرن ۲۰، از کشور هایی همچون هند، چین، ژاپن و دیگر کشور های اروپایی دارد. بخش قابل توجهی از عروسک های این موزه توسط هنرمندان گرجستانی اهدا شده و همچنین عروسک های پیچیده مکانیکی و صوتی ساخته شده از چوب، عاج، پرسلن (نوعی لایه سرامیکی) و کدو تنبل، با قابلیت تعویض قطعات (مثل کفش، آلات موسیقی و غیره) نیز در این موزه وجود دارد. ازجمله بهترین نمایشگاه های عروسکی موجود در موزه میتوان به بادیه نشین ها، هواپیما در عشق و دختری با گوشواره مرواریدی اشاره کرد.

ادامه مطلب
موزه خودرو
موزه خودرو

موزه خودرو » شهر تفلیس به عنوان یک شهر توریستی در کشور گرجستان سالانه میزبان هزاران گردشگر است. علاوه بر آثار باستانی، مناطق تفریحی، مراکز گردشگری، فروشگاه ها و مراکز خرید، دارای موزه های مختلفی نیز است که می تواند برای گردشگران جذاب باشد. از جمله این موزه ها می توان به موزه خودرو تفلیس اشاره کرد که محلی دارای انواع خودرو های قدیمی و کلاسیک به بهترین مکان برای عاشقان خودرو های کلاسیک و اشیای آنتیک تبدیل شده است. این موزه که یک موزه شخصی است و مالکش فردی به نام رزو چشویلی که یک کلکسیون دار خودرو می باشد و به مدت ۱۸ سال به خرید و جمع آوری خودرو های لوکس می پردازد. آقای چشویلی در سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفت تا این خودرو ها به نمایش عموم دربیاورد. او در حال حاضر به گسترش و توسعه مجموعه ی خود ادامه می دهد. در این موزه ۲۷ اتوموبیل و ۷ موتورسیکلت مربوط به دوران حکومت اتحاد جماهیر شوروی وجود دارد. موزه خودروی تفلیس به عنوان تنها موزه خودرو گرجستان و حتی کل منطقه قفقاز به طور ۲۴ ساعته مورد مراقبت قرار می گیرد. این حقیقت به کشور گرجستان این اجازه را می دهد تا با افتخار و با انگیزه برای جذب علاقه مندان به خودرو های کلاسیک نه تنها از خود کشور بلکه از سرتاسر دنیا تبلیغ کنند. از جمله اهداف این موزه به اشتراک گذاشتن تجربه ها و دانش بازدیدکنندگان درباره خودرو های کلاسیک و افزایش تعداد آن ها در این مجموعه است. یکی دیگر از فعالیت های این موزه اجاره دادن خودرو به علاقه مندان است. برای این منظور هر خودرو بسته به قیمت و ارزشش هزینه مختلفی برای اجاره دارد که آن نیز بسته به تعداد ساعات اجاره متفاوت است؛ به طور مثال یک خودرو معمولی چیزی در حدود ۱۵۰ لاری (واحد پول گرجستان) برای هر ساعت است و برای هر ساعت افزایش، ۵۰ لاری به قیمت مورد پرداخت افزوده می شود به طوری که برای ۶ ساعت اجاره این خودرو باید چیزی در حدود ۵۰۰ لاری پرداخت. خودرو های موجود در این موزه، اتومبیل های مربوط به دورانحکومت شوروی هستند؛ این در شرایطی است که امروزه مردم اجازه استفاده از این خودرو ها در خیابان ها ندارند اما چون قسمتی از تاریخ گرجستان به شمار می روند اجازه نمایش در این موزه به آن ها داده شده است. این خودرو ها به عنوان قسمتی از تاریخ این کشور و سبک زندگی مردم آن دوران برای بازدیدکنندگان بسیار جذاب و دیدنی است. از جمله این اتوموبیل ها می توان به ZIL-۱۱۵ ،ZAZ-۹۶۵ ،Zhigulis-۰۱ و Zhigulis-۰۳ نام برد.خودرو ی زره پوش با نام ZIL-۱۱۵ برای حمل افراد سیاسی مورد استفاده قرار می گرفت. از این خودرو تنها ۱۰۶ عدد در اتحاد جماهیر شوری وجود داشته که یکی از آن ها در موزه خودروی تفلیس نگهداری می شود.موزه خودرو در خیابان قاهره ، شماره ۷۹ سنت ،شهر تفلیس قرار دارد و هر روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب به روی بازدیدکنندگان و علاقه مندان خودرو های لوکس باز است.

ادامه مطلب