ارمنستان

جاذبه های ایروان
جاذبه های ایروان

ایروان به‌عنوان پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور بهترین نقطه برای شروع سفر شماست. این شهر خانه میدان جمهوری است که حتماً از آن دیدن کنید، و دیدن نمای یادبود شکست شوروی در جنگ جهانی دوم را هم فراموش نکنید. این شهر تاریخ غنی دارد و یادبود قتل‌عام ارامنه هم یکی از جاذبه‌های مهم شهر است. بازار ورنیساژ در آخر هفته باز است، حتماً به خیابانHrazdanهم سری بزنید. درواقع بیشتر دیدنی‌های شهر در ایروان است، که به شهر کافه شهرت دارد. تنها مسجد شهر که مسجد آبی نامیده می‌شود نیز در این شهر واقع شده و همچنین دنیای زیرزمینی لوون(Levon)که یکی از جاذبه‌های عجیب اروپا است نیز در ایروان قرار دارد.

ادامه مطلب
دریاچه سوان
دریاچه سوان

دریاچه سواندریاچه سوان در ۶۰ کیلومتری شمال شرقیایروانو در استان گغارکونیک قرار دارد. این دریاچه که بزرگ‌ترین دریاچه قفقاز و از بزرگ‌ترین دریاچه‌های کوهستانی آب شیرین در جهان است در بلندای ۱۹۱۶ متری سطح دریا واقع شده است. نام سوان از ریشهٔاورارتویی سیونا و به معنی «سرزمین دریاچه‌ها» گرفته شده‌است. حدود ۳۶ جویبار به این دریاچه می‌ریزند و تنها رودخانه‌ای که از سوان سرچشمه می‌گیرد رود هِرازدان است.از گردشگاه‌های پیرامون این دریاچه، چشمهٔآب معدنی دیلیجان و شهرستانی به همین نام است. ماهی قزل‌آلای مشهوری به نام ایشخان (شاهزاده) بومی این دریاچه است.دریاچه سوان در حال حاضر تنها دریاچه ای است که در داخل مرزارمنستانامروزی قرار دارد. شبه جزیره سواناوانک ( که در گذشته جزیره بوده است ) با سواحل شمالی خود منطقه تاریخی دریاچه محسوب می شود.این دریاچه کوهستانی بیش از 5% از مساحت کلارمنستانرا دربرمی گیرد ، و صومعه شبه جزیره یکی از مکان های دیدنی بسیار معروف و همچنین نزدیک ترین محل برای بازدید به شمار می رود.

ادامه مطلب
کلیسای جامعEtchmiadzin
کلیسای جامعEtchmiadzin

کلیسای جامعEtchmiadzin اولین و آخرین امید ارامنه خداوند است و مردم مذهبی ارمنستان هم اکنون هم آماده ی مبارزه برای باورها و ایمان خود هستند. تعداد کلیساهای ساخته شده در بیشمار است. آنها در کلیسا احساس آرامش، محافظت و آرام و رها بودن دارند. ارامنه معتقد هستند کلیسا باید در مکانی بسیار مناسب و خوب ساخته شود و این یک قاعده کلی است. اما عیسی مسیح معتقد بود که کلیسا باید در مکانی ساخته شود که مردم امکان رفت و آمد را داشته باشند و برای دعا به کلیسا مراجعه کنند. ارامنه مسیحیت را در سال 301 میلادی با تلاش های سنت گریگور روشنگر، پادشاه ارمنستان تیرداد عادل به مسیحیت گرویده و در نهایت مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور خود برگزید. گریگور روشنگر، نقش بزرگی در گسترش مسیحیت در ارمنستان ایفا کرد. محل ساخت کلیسای اچمیازین را گریگور روشنگر در خواب میبیند. اعتقاد بر این است که یک روز گریگور روشنگر می گوید در آن عیسی مسیح را بر فراز چشم اندازی دیدم که با یک چکش طلا زمین را نشان می دهد ،نقطه ای که در آن از او می خواست یک کلیسا ساخته شود. او خواب خود را به اینصورت تعریف می کند: در خواب ظاهری با هیبت انسان را دیدم که بسیار بزرگ و فوق العاده بود. او با چکش طلایی که در دست داشت به زمین شاره میکرد و محل ساخت کلیسا را نشان می داد. در نهایت کلیسای اچمیازین در سال 303 میلادی به نام کلیسای مادر اچمیازین مقدس به معنی (از تبار آمدن تنها پسر مولود) ساخته شد.

ادامه مطلب
کلیسای گغارت
کلیسای گغارت

کلیسای گغارتکلیسای گغارت به معنی سرنیزه میباشد که در 35 کیلومتری جنوب شرقیایروانساحل شرقی رودخانه آزاد در دره تاریخی گغارت قرار گرفته است . این بنا در دو بعد زمانی مختلف ساخته شده و از دو قسمت اصلی تشکیل شده است . در اوایل قرن سیزدهم این منطقه جزو املاک اختصاصی خاندان زاکریان بوده است و قابل ذکر است که خاندان زاکریان یکی از ثروتمندترین خاندان در تاریخارمنستانبوده اند که به دستورشان کلیسای بیرونی در سال 1215 ساخته می شود بعدها خاندان پروشیان این ملک را ازخاندان زکریان خریداری نموده و دستور ساخت کلیسای درونی را به یک خواهر و معمار دادند . و در اواخر قرن سیزدهم کلیسای درونی ساخته شده که از 3 قسمت اصلی تشکیل شده است که یکی از این قسمتها آرامگاه سلسله پروشیان محسوب می شود . ساخت کلیسای درونی که ازتراش صخره به وجود امده10 سال به طول انجامیده است (1350-1340)گغارت یک نوع نیزه است که یک پایه چوبی دارد ، بر سر آن یک آهن تیز تخت قرار گرفته است این نیزه مربوط به زمانی استکه حضرت مسیح را به صلیب کشیده بودند و با فرو کردن این نیزه در بدن ایشان می خواستند مطمئن باشند که حضرت مسیح جان سپرده است و به همین دلیل این نیزه برای مسیحیان مقدس شناخته شده است و تاتوس اراکیال این نیزه را در اواسط قرن سیزدهم به ایری وانک نام قدیم گغارت می اورد و از آن پس به این نام معروف می گردد.کلیسای گغارت در محلی دورتر از گارنی قرار دارد، این کلیسا در بالای کوهی واقع شده است. ورودی کلیسا فرورفتگی کوچکیست که طبق باور برخی مردم منطقه اگر کسی سه سنگ از هفت سنگ کوچک داخل آن پرت کند و نیفتد به آرزوی خود می رسد در اینجا نیز مثل بعضی روستاهای ایران به یک درخت دخیل بسته اند. چشمه ای داخل کلیسا وجود دارد که هر که از آن بر سر و صورتش بزند جوان می ماند. در این منطقه نان گردویی و مربای گردو می فروشند.

ادامه مطلب
پارک ملی دیلیجان(Dilijan)
پارک ملی دیلیجان(Dilijan)

پارک ملی دیلیجان(Dilijan)در ارمنستان چهار پارک ملی وجود دارد که پارک ملی دیلیجان زیباترین آن است. این پارک که در سال۲۰۰۲احداث شد دارای چشمه‌های آب‌معدنی بهاره و سازه‌های طبیعی است. بسیاری از مکان‌های فرهنگی ارمنستان در زمین‌های این پارک وجود دارند، مانند صومعه حجاریسین(Haghartsin)، صومعه گوشواناک(Goshavank)وJukhtak Vank، صومعه موتاساوانک(Matosavank)و کلیسای آخنابات(Akhnabat).رودخانه‌های آگستو(Aghestev)و جتیک(Getik)در اطراف این پارک وجود دارند.

ادامه مطلب
شهر مذهبی اجمیازین
شهر مذهبی اجمیازین

شهر مذهبی اجمیازیندر 25 کیلومتری غرب ایروان واقع شده است ودرحال حاضر چهارمین شهر بزرگ ارمنستان محسوب میگردد مرکزروحانیت ارمنستان ومحل نشست اسقف اعظم می باشد .شهر اجمیازین از قرن 3و4 قبل ازمیلاد مسیح ساخته شده و واقارشابات نام داشته است ودران زمان پایتخت ارمنستان بوده وتا قرن 4 میلادی مهمترین شهر محسوب شده است . ارمنستان قدیمی ترین کشور مسیحیت در دنیا به شمار میرود که با به رسمیت شناخته شدن دین مسیحیت این کشور پیشرفت های زیادی کرد از جمله رونق گرفتن شهرهاوپیدایش خط ارمنی وغیره.روایت شده است که درزمان شاه عباس علماو وزرای ارمنی بسیاری ساکن ایران بوده اند که تصمیم برگشت به ارمنستان داشتند.شاه عباس برای مانع شدن خروج انهااز کشور تصمیم می گیرد که سنگ سنگ کلیسای اجمیازین رابه ایران برده واین تصویر شاه عباس را برروی دیوارحک کنند.و درنهایت شاه عباس با دیدن تصویرخود از این کار منصرف شده وتصمیم میگیرد کلیسایی باهمین شکل ومعماری درجلفای اصفهان بنا کند که تا کنون باقی مانده است ومرکز روحانیت در اصفهان می باشد. بنیانگذار کلیسای اجمیازین گریگورلوساوریج مقدس بوده که روایت میشود که او خواب می بیند خداوند محلی را به اوبایک عصای طلایی نشان می دهد و او تصمیم به ساخت کلیسا در ان منطقه مگیردکه این محل با عصا نشان داده شده دقیقا در وسط کلیسا قرار گرفته ومقبره گریکور لوساوریچ مقدس می باشد وبعدها باستان شناسان به این نتیجه می رسند که زیر این محل درزمان های گذشته معبد خدایان بوده است ساخت ان مربوط به سال 301-303 میلادی مباشد عمده باسازی ان در قرن 17 صورت می گیرد.

ادامه مطلب
شهر جرموک
شهر جرموک

شهر جرموکشهر زیبا و توریستی جرموک در شمال شرقیVAYOTS DZORواقع شده است طبیعت بینهایت زیبای ان هوای تمیز وچشمه اب گاز دار جرموک هر ساله در تابستان باعث جذب توریست های فراوانی میشود.اب اشامیدنی جرموک دارای خواص درمانی است که ابدرمانی ان از زمان قرون وسطی تاکنون ادامه دارد ومتخصصان ابدرمانی در این شهر وبه خصوص در هتلها موجود می باشد وازدیرباز موردتوجه خاص وعام واقع شده است جالب ذکر است که این روش های درمانی بسیار موثر واقع می شود.یکی دیگر ازویژگی های این شهر وجودچشمه های اب اشامیدنی دراقصی نقاط شهر است که دمای انها بین 30 تا70 درجه می باشد.

ادامه مطلب
دره گل ها
دره گل ها

دره گل هادره گل ها در 50کیلومتری شمال شرقی شهرایروان دردامنه کوههای از ویژگی های بارزاین مکان طبیعت سرسبزکوهستانی ان است که در فصل تابستان غرق در گل و گیاهایی زیباو درزمستان باانبوهی ازبرف پوشیده است وازمراکزاصلی تفریحی درطول سال می باشد که شامل مجموعه های ورزشی رستوران ها هتلها وغیره است طول پیست اسکی 7 کیلومتر است ودرسال 2004 تل سیژ ان را باز سازی وبه تعداد ایستگاه های ان اضافه کردند.مجموعه کلیساهای جامع رادر این دره مشاهده مکنیم که 4 کلیسای بزرگ و2 کلیسای کوچک تشکیل شده است.کلیسای اصلی به اسمGRICORمقدس است که درسال 1013 میلادی ساخته شده .ودر محوطه کلیسا مقبره بنیانگذار انGRICORوسنگهای سلیبی قرن 12و13 می باشد ونیز مقبره 2 پادشاه ارمنی که در جنگ سلجوقیان جان سپرده اند می باشند.

ادامه مطلب
تساغکادزور(Tsaghkadzor)
تساغکادزور(Tsaghkadzor)

تساغکادزور(Tsaghkadzor)این شهر که در قلب ارمنستان واقع شده رشته‌کوه‌های زیبایی دارد که می‌توانید در آنجا به ورزش‌های زمستانی مانند اسکی، بپردازید. پیست‌های اسکی این کشور از دیگر کشورهای اروپایی ارزان‌تر هستند. این شهر بهترین هتل‌های کشور و بهترین مجموعه‌های سرگرمی را داراست، مانند مجموعه کازینویSenator Royale.همچنین صومعهKecharis، یکی از مهم‌ترین مکان‌های مذهبی کشور که به قرن۱۱بازمی‌گردد، نیز در این شهر قرار دارد.

ادامه مطلب
ساختمان اپرا
ساختمان اپرا

ساختمان اپرایکی ازشاهکار های معماریشهر ایروانوجزو یکی از 10 سالن اپرای برتر دنیا می باشد که به نامAram kachatorian )اولین اپرا نویس ارمنی(نام گذاری شده است. این ساختمان از دو قسمت تشکیل شده که سالن غربی آن، سالن فیل هارمونیک (ارکستر سمفونی ) به نامAram kachatorianو سالن شرقی آن، سالن اپرا وباله به نامAlexander spendiarian می باشد. این بنا با طراحی و نظارت مستقیم معمار معروفAlexander Tamanianدر سال 1931 ساخته شده است ودر سال 1936 در نمایشگاه بین المللی پاریس مدال طلای معماری را دریافت کرده و اولین برنامه ای که در آن اجرا شده درسال 1932 بوده است و درسالهای اخیر یکی از مراکز جذب توریست محسوب می شود. هنرمندان معروف بسیاری جهت برگزاری کنسرت های موسیقی درساختمان اپرا به ارمنستانسفر می کنند و استقبال خوبی نیز از آنان می شود. مراکز تفریحی بسیاری دراطراف ساختمان اپرا دایر گردیده که تمام مسافران از این امکانات مخصوصا در فصل تابستان استفاده می کنند.

ادامه مطلب
جاذبه های ایروان
جاذبه های ایروان

ایروان به‌عنوان پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور بهترین نقطه برای شروع سفر شماست. این شهر خانه میدان جمهوری است که حتماً از آن دیدن کنید، و دیدن نمای یادبود شکست شوروی در جنگ جهانی دوم را هم فراموش نکنید. این شهر تاریخ غنی دارد و یادبود قتل‌عام ارامنه هم یکی از جاذبه‌های مهم شهر است. بازار ورنیساژ در آخر هفته باز است، حتماً به خیابانHrazdanهم سری بزنید. درواقع بیشتر دیدنی‌های شهر در ایروان است، که به شهر کافه شهرت دارد. تنها مسجد شهر که مسجد آبی نامیده می‌شود نیز در این شهر واقع شده و همچنین دنیای زیرزمینی لوون(Levon)که یکی از جاذبه‌های عجیب اروپا است نیز در ایروان قرار دارد.

ادامه مطلب
کلیسای جامعEtchmiadzin
کلیسای جامعEtchmiadzin

کلیسای جامعEtchmiadzin اولین و آخرین امید ارامنه خداوند است و مردم مذهبی ارمنستان هم اکنون هم آماده ی مبارزه برای باورها و ایمان خود هستند. تعداد کلیساهای ساخته شده در بیشمار است. آنها در کلیسا احساس آرامش، محافظت و آرام و رها بودن دارند. ارامنه معتقد هستند کلیسا باید در مکانی بسیار مناسب و خوب ساخته شود و این یک قاعده کلی است. اما عیسی مسیح معتقد بود که کلیسا باید در مکانی ساخته شود که مردم امکان رفت و آمد را داشته باشند و برای دعا به کلیسا مراجعه کنند. ارامنه مسیحیت را در سال 301 میلادی با تلاش های سنت گریگور روشنگر، پادشاه ارمنستان تیرداد عادل به مسیحیت گرویده و در نهایت مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور خود برگزید. گریگور روشنگر، نقش بزرگی در گسترش مسیحیت در ارمنستان ایفا کرد. محل ساخت کلیسای اچمیازین را گریگور روشنگر در خواب میبیند. اعتقاد بر این است که یک روز گریگور روشنگر می گوید در آن عیسی مسیح را بر فراز چشم اندازی دیدم که با یک چکش طلا زمین را نشان می دهد ،نقطه ای که در آن از او می خواست یک کلیسا ساخته شود. او خواب خود را به اینصورت تعریف می کند: در خواب ظاهری با هیبت انسان را دیدم که بسیار بزرگ و فوق العاده بود. او با چکش طلایی که در دست داشت به زمین شاره میکرد و محل ساخت کلیسا را نشان می داد. در نهایت کلیسای اچمیازین در سال 303 میلادی به نام کلیسای مادر اچمیازین مقدس به معنی (از تبار آمدن تنها پسر مولود) ساخته شد.

ادامه مطلب
کلیسای گغارت
کلیسای گغارت

کلیسای گغارتکلیسای گغارت به معنی سرنیزه میباشد که در 35 کیلومتری جنوب شرقیایروانساحل شرقی رودخانه آزاد در دره تاریخی گغارت قرار گرفته است . این بنا در دو بعد زمانی مختلف ساخته شده و از دو قسمت اصلی تشکیل شده است . در اوایل قرن سیزدهم این منطقه جزو املاک اختصاصی خاندان زاکریان بوده است و قابل ذکر است که خاندان زاکریان یکی از ثروتمندترین خاندان در تاریخارمنستانبوده اند که به دستورشان کلیسای بیرونی در سال 1215 ساخته می شود بعدها خاندان پروشیان این ملک را ازخاندان زکریان خریداری نموده و دستور ساخت کلیسای درونی را به یک خواهر و معمار دادند . و در اواخر قرن سیزدهم کلیسای درونی ساخته شده که از 3 قسمت اصلی تشکیل شده است که یکی از این قسمتها آرامگاه سلسله پروشیان محسوب می شود . ساخت کلیسای درونی که ازتراش صخره به وجود امده10 سال به طول انجامیده است (1350-1340)گغارت یک نوع نیزه است که یک پایه چوبی دارد ، بر سر آن یک آهن تیز تخت قرار گرفته است این نیزه مربوط به زمانی استکه حضرت مسیح را به صلیب کشیده بودند و با فرو کردن این نیزه در بدن ایشان می خواستند مطمئن باشند که حضرت مسیح جان سپرده است و به همین دلیل این نیزه برای مسیحیان مقدس شناخته شده است و تاتوس اراکیال این نیزه را در اواسط قرن سیزدهم به ایری وانک نام قدیم گغارت می اورد و از آن پس به این نام معروف می گردد.کلیسای گغارت در محلی دورتر از گارنی قرار دارد، این کلیسا در بالای کوهی واقع شده است. ورودی کلیسا فرورفتگی کوچکیست که طبق باور برخی مردم منطقه اگر کسی سه سنگ از هفت سنگ کوچک داخل آن پرت کند و نیفتد به آرزوی خود می رسد در اینجا نیز مثل بعضی روستاهای ایران به یک درخت دخیل بسته اند. چشمه ای داخل کلیسا وجود دارد که هر که از آن بر سر و صورتش بزند جوان می ماند. در این منطقه نان گردویی و مربای گردو می فروشند.

ادامه مطلب
دریاچه سوان
دریاچه سوان

دریاچه سواندریاچه سوان در ۶۰ کیلومتری شمال شرقیایروانو در استان گغارکونیک قرار دارد. این دریاچه که بزرگ‌ترین دریاچه قفقاز و از بزرگ‌ترین دریاچه‌های کوهستانی آب شیرین در جهان است در بلندای ۱۹۱۶ متری سطح دریا واقع شده است. نام سوان از ریشهٔاورارتویی سیونا و به معنی «سرزمین دریاچه‌ها» گرفته شده‌است. حدود ۳۶ جویبار به این دریاچه می‌ریزند و تنها رودخانه‌ای که از سوان سرچشمه می‌گیرد رود هِرازدان است.از گردشگاه‌های پیرامون این دریاچه، چشمهٔآب معدنی دیلیجان و شهرستانی به همین نام است. ماهی قزل‌آلای مشهوری به نام ایشخان (شاهزاده) بومی این دریاچه است.دریاچه سوان در حال حاضر تنها دریاچه ای است که در داخل مرزارمنستانامروزی قرار دارد. شبه جزیره سواناوانک ( که در گذشته جزیره بوده است ) با سواحل شمالی خود منطقه تاریخی دریاچه محسوب می شود.این دریاچه کوهستانی بیش از 5% از مساحت کلارمنستانرا دربرمی گیرد ، و صومعه شبه جزیره یکی از مکان های دیدنی بسیار معروف و همچنین نزدیک ترین محل برای بازدید به شمار می رود.

ادامه مطلب
پارک ملی دیلیجان(Dilijan)
پارک ملی دیلیجان(Dilijan)

پارک ملی دیلیجان(Dilijan)در ارمنستان چهار پارک ملی وجود دارد که پارک ملی دیلیجان زیباترین آن است. این پارک که در سال۲۰۰۲احداث شد دارای چشمه‌های آب‌معدنی بهاره و سازه‌های طبیعی است. بسیاری از مکان‌های فرهنگی ارمنستان در زمین‌های این پارک وجود دارند، مانند صومعه حجاریسین(Haghartsin)، صومعه گوشواناک(Goshavank)وJukhtak Vank، صومعه موتاساوانک(Matosavank)و کلیسای آخنابات(Akhnabat).رودخانه‌های آگستو(Aghestev)و جتیک(Getik)در اطراف این پارک وجود دارند.

ادامه مطلب
شهر مذهبی اجمیازین
شهر مذهبی اجمیازین

شهر مذهبی اجمیازیندر 25 کیلومتری غرب ایروان واقع شده است ودرحال حاضر چهارمین شهر بزرگ ارمنستان محسوب میگردد مرکزروحانیت ارمنستان ومحل نشست اسقف اعظم می باشد .شهر اجمیازین از قرن 3و4 قبل ازمیلاد مسیح ساخته شده و واقارشابات نام داشته است ودران زمان پایتخت ارمنستان بوده وتا قرن 4 میلادی مهمترین شهر محسوب شده است . ارمنستان قدیمی ترین کشور مسیحیت در دنیا به شمار میرود که با به رسمیت شناخته شدن دین مسیحیت این کشور پیشرفت های زیادی کرد از جمله رونق گرفتن شهرهاوپیدایش خط ارمنی وغیره.روایت شده است که درزمان شاه عباس علماو وزرای ارمنی بسیاری ساکن ایران بوده اند که تصمیم برگشت به ارمنستان داشتند.شاه عباس برای مانع شدن خروج انهااز کشور تصمیم می گیرد که سنگ سنگ کلیسای اجمیازین رابه ایران برده واین تصویر شاه عباس را برروی دیوارحک کنند.و درنهایت شاه عباس با دیدن تصویرخود از این کار منصرف شده وتصمیم میگیرد کلیسایی باهمین شکل ومعماری درجلفای اصفهان بنا کند که تا کنون باقی مانده است ومرکز روحانیت در اصفهان می باشد. بنیانگذار کلیسای اجمیازین گریگورلوساوریج مقدس بوده که روایت میشود که او خواب می بیند خداوند محلی را به اوبایک عصای طلایی نشان می دهد و او تصمیم به ساخت کلیسا در ان منطقه مگیردکه این محل با عصا نشان داده شده دقیقا در وسط کلیسا قرار گرفته ومقبره گریکور لوساوریچ مقدس می باشد وبعدها باستان شناسان به این نتیجه می رسند که زیر این محل درزمان های گذشته معبد خدایان بوده است ساخت ان مربوط به سال 301-303 میلادی مباشد عمده باسازی ان در قرن 17 صورت می گیرد.

ادامه مطلب
شهر جرموک
شهر جرموک

شهر جرموکشهر زیبا و توریستی جرموک در شمال شرقیVAYOTS DZORواقع شده است طبیعت بینهایت زیبای ان هوای تمیز وچشمه اب گاز دار جرموک هر ساله در تابستان باعث جذب توریست های فراوانی میشود.اب اشامیدنی جرموک دارای خواص درمانی است که ابدرمانی ان از زمان قرون وسطی تاکنون ادامه دارد ومتخصصان ابدرمانی در این شهر وبه خصوص در هتلها موجود می باشد وازدیرباز موردتوجه خاص وعام واقع شده است جالب ذکر است که این روش های درمانی بسیار موثر واقع می شود.یکی دیگر ازویژگی های این شهر وجودچشمه های اب اشامیدنی دراقصی نقاط شهر است که دمای انها بین 30 تا70 درجه می باشد.

ادامه مطلب
دره گل ها
دره گل ها

دره گل هادره گل ها در 50کیلومتری شمال شرقی شهرایروان دردامنه کوههای از ویژگی های بارزاین مکان طبیعت سرسبزکوهستانی ان است که در فصل تابستان غرق در گل و گیاهایی زیباو درزمستان باانبوهی ازبرف پوشیده است وازمراکزاصلی تفریحی درطول سال می باشد که شامل مجموعه های ورزشی رستوران ها هتلها وغیره است طول پیست اسکی 7 کیلومتر است ودرسال 2004 تل سیژ ان را باز سازی وبه تعداد ایستگاه های ان اضافه کردند.مجموعه کلیساهای جامع رادر این دره مشاهده مکنیم که 4 کلیسای بزرگ و2 کلیسای کوچک تشکیل شده است.کلیسای اصلی به اسمGRICORمقدس است که درسال 1013 میلادی ساخته شده .ودر محوطه کلیسا مقبره بنیانگذار انGRICORوسنگهای سلیبی قرن 12و13 می باشد ونیز مقبره 2 پادشاه ارمنی که در جنگ سلجوقیان جان سپرده اند می باشند.

ادامه مطلب
تساغکادزور(Tsaghkadzor)
تساغکادزور(Tsaghkadzor)

تساغکادزور(Tsaghkadzor)این شهر که در قلب ارمنستان واقع شده رشته‌کوه‌های زیبایی دارد که می‌توانید در آنجا به ورزش‌های زمستانی مانند اسکی، بپردازید. پیست‌های اسکی این کشور از دیگر کشورهای اروپایی ارزان‌تر هستند. این شهر بهترین هتل‌های کشور و بهترین مجموعه‌های سرگرمی را داراست، مانند مجموعه کازینویSenator Royale.همچنین صومعهKecharis، یکی از مهم‌ترین مکان‌های مذهبی کشور که به قرن۱۱بازمی‌گردد، نیز در این شهر قرار دارد.

ادامه مطلب
ساختمان اپرا
ساختمان اپرا

ساختمان اپرایکی ازشاهکار های معماریشهر ایروانوجزو یکی از 10 سالن اپرای برتر دنیا می باشد که به نامAram kachatorian )اولین اپرا نویس ارمنی(نام گذاری شده است. این ساختمان از دو قسمت تشکیل شده که سالن غربی آن، سالن فیل هارمونیک (ارکستر سمفونی ) به نامAram kachatorianو سالن شرقی آن، سالن اپرا وباله به نامAlexander spendiarian می باشد. این بنا با طراحی و نظارت مستقیم معمار معروفAlexander Tamanianدر سال 1931 ساخته شده است ودر سال 1936 در نمایشگاه بین المللی پاریس مدال طلای معماری را دریافت کرده و اولین برنامه ای که در آن اجرا شده درسال 1932 بوده است و درسالهای اخیر یکی از مراکز جذب توریست محسوب می شود. هنرمندان معروف بسیاری جهت برگزاری کنسرت های موسیقی درساختمان اپرا به ارمنستانسفر می کنند و استقبال خوبی نیز از آنان می شود. مراکز تفریحی بسیاری دراطراف ساختمان اپرا دایر گردیده که تمام مسافران از این امکانات مخصوصا در فصل تابستان استفاده می کنند.

ادامه مطلب