ویزای شنگن

مهر ریجکت ویزا، اساساً لکه ننگی است در پاسپورت! می‌توان گفت مدارکی که به سفارت برای اخذ ویزا ارائه می‌دهید سرنوشت پرونده شما را تعیین خواهند کرد.  بسیار مهم است در صورت درج مهر ریجکت ویزای شینگن در پاسپورت برای بار اول، حتماً با بررسی دلایل قیدشده در نامه ریجکتی با رعایت برخی ریزه‌کاری‌های مهم و رفع نواقص پرونده بار دیگر، در زمان مناسب و از سفارت مناسب برای ویزای شینگن اقدام کنید.یکی از نکات بسیار مهمی که در خصوص ریجکت ویزای شینگن باید به آن توجه داشت این است که وجود ۲مهر ریجکت ویزا در یک پاسپورت، کار را برای اخذ این ویزا در آینده حتی از سفارتی دیگر بسیار دشوار خواهد کرد.

فریب تبلیغات سودجویانه و غلط  که شما را ترغیب به سندسازی و ارائه مدارک جعلی می‌کنند را نخورید و پیش از اقدام به تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن و تکمیل مدارک حتماً با کارشناسان باتجربه و معتبر در این زمینه مشورت کنید تا شانس موفقیت و ویزا شدن درخواست به حداکثر برسد.

شینگن به مجموعه کشورهای اروپایی گفته می‌شود که تحت پیمانی با همین نام، قوانین یکپارچه‌ای در راستای فعالیت‌ها و مقررات مرزی و مسافرتی خود، وضع کرده‌اند. به سبب همین پیمان، تمامی مردم کشورهای خارج از این اتحادیه، جهت سفرو اقامت در این مناطق، موظف به اخذ مجوز ورود و روادیدی جامع و واحد موسوم به ویزای شینگن visa Schengen هستند.

 مسافران خارج از منطقه‌ی شینگن می‌توانند با در اختیار داشتن ویزای شینگن، در زمانی مشخص با شرایطی خاص ، به هر یک از کشورهای عضو این پیمان سفر کنند و در آن اقامت داشته باشند. در ادامه به چگونگی اخذ ویزای شینگن می‌پردازیم.

انواع ویزای شینگن

در کلی‌ترین دسته‌بندی، ویزای شینگن به ۳ نوع تقسیم می‌شود که در زیر به توضیح آن میپردازیم:

۱. ویزای اتحادیه شینگن(USV)

۲. ویزای اعتباری منطقه محدوده(LTV)

۳.ویزای ملی(NV)

۱. ویزای اتحادیه شینگن(USV)

با داشتن ویزای اتحادیه‌ی شینگن(Uniform Schengen Visas) مجوز ورود و سفر به کشورهای عضو این پیمان را، برای حداکثر ۹۰ روز در هر ۶ ماه، اخذ می‌کنید. به طبع شروع این تاریخ از لحظه‌ ورود به یکی از این کشورها آغاز می‌شود. این ویزا در اصل همان ویزای توریستی است که انواع زیر را شامل میشود:

ویزای نوعA

منظور از این ویزا، ویزای ترانزیت فرودگاه(Airport Transit Visa) است. در این صورت، مسافر حق خروج از فرودگاه کشور عضو شینگن را ندارد و تنها می تواند در یکی از فرودگاه‌های عضو این پیمان، هواپیمای خود را عوض کرده و به مقصد کشور دیگری در خارج از منطقه‌ی شینگن برود.

ویزای نوعB

این ویزا نیز نوعی ویزای عبور و ترانزیت است. با داشتن ویزای نوع B، مسافر می‌تواند از خاک کشورهای شینگن، در مدت حداکثر ۵ روز، به مقصدی خارج از این منطقه، گذر کند.

ویزای نوعC

ویزای نوع C در واقع روادید کوتاه‌ مدتی است برای ورود و اقامت در کشورهای عضو اتحادیه‌ی شینگن. دریافت‌کنندگان ویزای C با توجه به هدف و شرایط سفر خود، یکی از ۳ نوع ویزای زیر را دریافت می‌کنند:

ویزای یک بار ورود(Single-entry)

همان‌طور که از اسم آن مشخص است، این ویزا تنها برای یک‌بار ورود به یکی از کشورهای عضو شینگن اعتبار دارد؛ به این معنی که اعتبار ویزای مسافر به محض ترک کردن کشوری که به آن وارد شده است، فارغ از این‌که مدت آن به پایان رسیده است یا خیر، منقضی خواهد شد.

ویزای دو بار ورود(Double-entry)

ویزای دوبار ورود شرایطی مشابه با ویزای یک‌بار ورود دارد، با این تفاوت که مسافر مجوز دو بار وارد شدن به کشورهای شینگن را دارد. اما استفاده از این شرایط در محدوده‌ زمانی مشخصی قابل اجرا است.

ویزای چند بار ورود(Multiple-entry)

ویزای چندبار ورود مجوز هر چندبار ورود و سفر بین کشورهای عضو شینگن را صادر می‌کند. به این معنی که مسافر می‌تواند به چندین کشور عضو این پیمان سفر کرده و در آن‌ها اقامت داشته باشد. تنها محدودیت این ویزا محدودیت زمانی است که برای ۹۰ روز در هر ۶ ماه از سال، اعتبار دارد. همچنین، این ۹۰ روز به محض ورود به هر یک از کشورهای ناحیه‌ی شینگن محاسبه می‌شود.

۲. ویزای اعتباری منطقه محدوده(LTV)

این نوع از ویزا، ویزای اعتباری منطقه‌ محدوده(Limited Territorial Validity Visas) نام دارد. این ویزا به شما اجازه می‌دهد که تنها به محدوده‌های مشخصی که در زمان اخذ ویزا اعلام می‌شود، سفر کرده و در آن‌ها اقامت داشته باشید. این ویزا به غیر از مناطق مشخص‌شده، در هیچ منطقه‌ دیگری اعتبار ندارد و دارنده‌ آن مجوز سفر به هیچ‌یک از دیگر مناطق را ندارد. این ویزا بیشتر تحت شرایط خاص، مانند ویزا برای پناهندگان، اعطا می‌شود.

۳. ویزای ملی(NV)

از ویزای ملی(National Visas) به عنوان ویزای نوع  Dیاد می‌شود. این ویزا برای افرادی که برای تحصیل، کار یا کسانی که برای مدت‌زمان مشخصی و با هدف معینی، قصد اقامت در کشورهای ناحیه‌ی شینگن را دارند، صادر می‌شود. این ویزا نیز بسته به شرایط و هدف آن می‌تواند یک‌بار ورود یا چندبار ورود باشد و دارنده‌ی آن باید پس از اتمام اعتبار ویزا و پایان دوره‌ تعیین شده، به کشور خود بازگردد. با در اختیار داشتن ویزای چند بار ورود نوع D، بدون نیاز به اخذ روادید دیگری می‌توان به‌ تمامی کشورهای ناحیه‌ شینگن بدون محدودیت سفر کرد. داوطلبان این ویزا باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

تعیین وقت سفارت و مصاحبه

بهتر است قبل از آماده کردن مدارک برای تعیین وقت سفارت اقدام کنید. درخواست تعیین وقت با توجه به سفارت کشور مورد نظر، به صورت حضوری، تلفنی یا اینترنتی به مسافر داده می‌شود. سفارت معمولا وقت عادی به مسافر می‌دهد، بنابراین بهتر است از ۲ ماه قبل سفر برای تعیین وقت اقدام کنید.

در شرایط خیلی خاص پزشکی و... با صلاحدید خود سفارت، وقت فوری هم داده می‌شود. بعد از تعیین وقت، مسافر یک روز برای مصاحبه و ارائه مدارک در سفارت حاضر می‌شود. سوال‌های مصاحبه سفارت معمولا سوال‌هایی کلی در مورد خود شخص و دلایل سفر خواهد بود. عکس و اثر ده انگشت مسافر هم در زمان مصاحبه برای ثبت در سیستم VIS گرفته می‌شود.

+مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن

قبل از هر موردی باید هماهنگی‌های لازم را با سفارت کشور مقصد انجام دهید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن در اکثر کشورهای عضو این پیمان شبیه به یکدیگر است و تنها در برخی از جزئیات و موارد، تفاوت کمی دارند. به هر ترتیب، مدارکی که باید در روز مصاحبه همراه داشته باشید  به شرح زیر است:

1.فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا

این فرم را باید به همراه مدارک مورد نیاز دیگر در زمان مصاحبه ارائه دهید.

به طور کلی اولین مرحله برای اخذ ویزای هر کشور تکمیل فرم درخواست روادید آن کشور میباشد. هرچند که این کشورها عضو شینگن هستند و ویزای همه‌شان ویزای شینگن محسوب می‌شود، اما فرم درخواست برای هر کشوری متفاوت است، بنابراین مثلا برای درخواست ویزای فرانسه نباید به سفارت ایتالیا مراجعه کرد

2.شناسنامه ایرانی

3.ترجمه‌ی رسمی شناسنامه با فتوکپی از تمام صفحات

.4.کپی گذرنامه

کپی گذرنامه را تنها از صفحات یک تا پنج و همین‌طور صفحاتی که در آن‌ها مهر ویزا خورده، تهیه کنید.

5.سه قطعه عکس رنگی

در صورتی که عکس همراهان در گذرنامه‌ی متقاضی باشد، باید برای همراهان نیز دو قطعه عکس در مدارک در نظر بگیرید. ویژگی‌های ضروری عکس مورد نظر: عکس رنگی، زمینه سفید، تمام رخ، جدید که کاملا با ظاهر فعلی صاحب عکس هم‌خوانی داشته باشد، در ابعاد ۶ در ۴ باشد. طبق مقررات شنگن، عکس شما روی برچسب ویزا چاپ خواهد شد.

6.اسناد رسمی شغلی و منابع مالی

پزشکان: پروانه مطب یا حکم کارگزینی از بیمارستان، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی

وکلا: پروانه وکالت.

مشاغل دولتی: حکم کارگزینی، یا نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر و سابقه بیمه تأمین اجتماعی با مهر سازمان و سه فیش آخر حقوق

 بازنشسته‌­ها: ارائه حکم بازنشستگی، ارائه آخرین فیش حقوقی.

   مشاغل غیردولتی: گواهی اشتغال به کار با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ    سفر از شرکت مربوطه به همراه سه فیش آخر حقوق و سابقه بیمه تأمین اجتماعی با مهر سازمان

    در صورت خویش‌فرما بودن: جواز کسب / آخرین آگهی تغییرات.

     معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه:اصل حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار با ذکر مدت اشتغال، سمت و       میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر به همراه 3 فیش آخر حقوق و سابقه بیمه تأمین اجتماعی با مهر سازمان

    دانش آموزان، دانشجویان، اصل نامه اشتغال به تحصیل جهت دانش‌آموزانی که در سال تحصیلی قصد سفر دارند، علاوه بر نامه اشتغال به تحصیل، ارائه اصل رضایت­نامه کتبی از مدیریت مدرسه با ذکر تاریخ سفر الزامی است.

 فرزندان زیر 18سال که بدون همراهی یکی از والدین سفر می‌کنند رضایت­نامه محضری الزامی است و نیاز به ترجمه به زبان انگلیسی دارد.

برای خانم‌­های خانه‌­دار.اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر

7.پرینت حساب بانکی

گردش سه ماه آخر و مانده حساب که روی سربرگ انگلیسی بانک و مهر شده باشد.

8.بیمه

در صورت داشتن بیمه کاری، سوابق سه ماه آخر قبل درخواست ویزا، در صورت داشتن سند ملکی به نام شخص درخواست کننده

9.اصل و ترجمه‌ سند

اصل و ترجمه سند که اصل سند هنگام تحویل بقیه مدارک به مسافر بازگردانده خواهد شد.

10.اصل رزرو  بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد

11. بیمه مسافرتی برای کل مدت زمان سفر

بیمه مسافرتی برای کل مدت زمان سفر که باید حداقل هزینه ۳۰ هزار یورو را برای هر مسافر پوشش دهد. متقاضیان روادید باید بیمه‌ مسافرت فردی یا جمعی داشته باشند. این بیمه باید هزینه‌های احتمالی بازگشت به میهن تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان یا هزینه‌های بیمارستانی اضطراری را پوشش دهد و تا پایان طول اقامت در تمام کشورهای منطقه شینگن معتبر باشد. شرکت بیمه‌گذار باید نماینده‌ای معتبر در کشور مقصد داشته باشد؛ در ضمن شخص دعوت‌کننده در کشور مقصد هم می‌تواند بیمه‌ی مسافرتی را از یک شرکت بیمه در آن کشور بگیرد.

12. واچر رزرواسیون هتل

برای کل مدت اقامت و مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت.

13. دعوت‌نامه

اصل دعوت‌نامه که شخص دعوت‌کننده از کشور مقصد برای مسافر فرستاده. اگر دعوت‌نامه داشته باشید نیازی به برگه رزرواسیون هتل نخواهید داشت.


جهت ارائه‌ درخواست ویزای شینگن به نکات زیر توجه کنید:

.


حوزه ی شینگن شامل 26 کشور است

منطقه ی شینگن شامل 26 کشور است که با یکدیگر توافق کرده اند شهروندان شان آزادانه و مانند یک کشور واحد در سراسر آن مسافرت کنند. از میان 26 کشور متعهد به توافق نامه یا پیمان شینگن، 22 کشور عضو اتحادیه ی اروپا و 4 کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) هستند.

منطقه ی شینگن اکثریت کشورهای اروپایی را به جز بریتانیا و کشورهایی نظیر رومانی، بلغارستان، کرواسی، قبرس و ایرلند در بر می گیرد، که به زودی این کشورها نیز عضو شینگن خواهند شد. با این حال، کشورهایی نظیر نروژ، ایسلند، سوییس، و لیختن اشتاین عضو اتحادیه ی اروپا نیستند، ولی جزء کشورهای منطقه شینگن هستند و از مزیت مسافرت آزاد در این منطقه بهره مندند.


هر پرونده‌ای که به سفارت کشورهای عضو پیمان شینگن همانند سفارت آلمان، اسپانیا، فرانسه و هلند و… ارسال می‌شود. توسط آفیسر یا کارگزارهای سفارت به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ دلایل ریجکت شدن ویزای شینگن باید طی نامه‌ای مکتوب به متقاضی اطلاع داده شود.

در نامه ارسالی گزینه‌هایی وجود دارد که تیک خوردن آن‌ها به منزله عدم دارا بودن شرایط دریافت ویزای شینگن و قانع نشدن آفیسر سفارت خواهد بود.

از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند دلیل ریجکت شدن ویزای شینگن باشد می‌توان به مورد تایید نبودن محل اقامت یا شرایط اقامت و همچنین مورد تایید نبودن سفر و یا احتمال عدم بازگشت به ایران و یا نداشتن ویزاهای قبلی شنگن اشاره کرد.

 "رسالت ما رضایت شماست"